درنگ : دکتر «تقی آزاد ارمکی» در نشست تخصصی علمی «تغییرات فرهنگی و چالش‌های آن در ایران» با بیان اینکه کشور نیازمند پاسخ به چند سوال اساسی در زمینه علت وقوع مسائل تاریخی است گفت: پاسخ دم دستی این است که دیگران بازی سیاسی و اقتصادی راه انداختند اما ما آن را تبدیل به بازی فرهنگی کردیم .
او همچنین ادامه داد:شیوه پاسخ گویی ما به پرسش ها با بازی فرهنگی است در حالی در برخی از کشورهای دیگر برای آن بازی نظامی راه می اندازند و این توانایی ملت ایران را نشان می دهد که می توانند موضوعات را فرهنگی کنند که موضوعی قابل اعتنا است.

همه مورد سوال‌اند
او ادامه داد: وقتی موضوعی اساسی می شود، طبیعی است که فرهنگ و اصحاب فرهنگ چالش پیدا می کنند برای هم روشنفکری در ایران مورد سوال است و هم اصحاب علوم انسانی مورد سوال اساسی هستند.
آزاد تصریح کرد:قصه ای که ترامپ با مکزک راه انداخت ما می توانستیم با افغانستان به واسطه هیرمند بسازیم اما سعی کردیم علت آن را در فرهنگ جست و جو کنیم.ما پدیده‌ها حتی سیاسی را تبدیل به فرهنگی می‌کنیم .

مغول را نشاندیم تا شعر گوش دهد
اینجامعه شناس ادامه داد:ما توانستیم مغول را با شعر و شاعری آشنا کنیم و امروز خلاف برخی از تبلیغات نه تنها داعش تولید نمی کنیم بلکه به موضوع داعش در جهان پایان هم می دهیم.
او تصریح کرد:با این وجود نکته درد آور اینجا است که چرا با وجود این همه توانایی و دستاور این همه خسته و نارحت هستیم و قدر دادن خودمان نیستیم؟
او تاکید کرد: این سوال سیاسی نیست . جامعه شناسانه است و ماجرا ماجرای فرهنگ و علم است. این مقوله فرهنگی است که علت های اجتماعی دارد هر چند ممکن است دلیل سیاسی داشته باشد.
ارمکی با اشاره به وجود طبقات مختلف اجتماع ایران در طول تاریخ گفت: در ایران همیشه تلاش برای ساختن طبقه بالا بوده است و هر زمان که این طبقه دچار بحران شد جامعه سقوط کرد.در انقلاب مشروطه هم اصل حرف این بوده است که طبقه بالا فاسد و مستبد است و در نهایت شاه‌کشی اتفاق می‌افتد .

تفاوت نمایندگان دوره مشروطه و انقلاب اسلامی
ارمکی تفاوت نمایندگان انقلاب مشروطه و اسلامی را در طبقات اجتماعی شان دانست گفت:نمایندگان مشروطه از طبقه متول کشور بودند اما در انقلاب اسلامی از طبقات پایین اجتماع افراد وارد سیاست می شوند و بعد مشهور می شوند.
او با بیان اینکه جامعه بدون سر دوامی ندارد و در کشور ما همیشه سر دولت ها زده می شود گفت:تلاش ما در جمهوری اسلامی ساختن این سر بود که برای آن منظور نیازمد ظرفیت سیاسی،اقتصادی و فرهنگی هستیم.
ارمکی با اشاره به اینکه جامعه با اشرافی گری برخی از مدیران مشکل پیدا کرده است گفت:از یک سو این مشکل درست است چون بر اساس منطق انقلابی آنها باید با مسئولیت و ساده باشند.اشتباه است چون انها جای افراد طبقه بالا را گرفته اند و باید اقتضائات طبقه بالا را داشته باشند تا بتوانند جامعه را از نظر اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی رهبری کنند.

ماجرای معلمان چیست؟ / اساتید دانشگاه عجیب و غریب شده‌اند
او تاکید کرد در حال حاضر میان طبقات اجتماعی جدال وجود دارد.طبقه متوسط خواهات توسعه طبقه خود است و در چالش بالا رفتن.
ماجرای معلمین انتقال از طبقه متوسط به پایین است، به دلیل مشکلات اقتصادی پایین می‌آید و میرا می‌شود و فرزندش را نمی‌گذارد که دیگر معلم شود.و معلمی ابتر می‌شود، روزنامه‌نگاران هم این وضعیت را پیدا می‌کنند و اساتید دانشگاه به پدیده‌ای عجیب و غریب تبدیل می‌شوند، وحشتناک ، خیلی ها دنبال مقاله نوشتن می‌روند تا پول دربیاورند و نان و نام پیدا کنند. آنهایی که می‌خواهند بمانند پایین می‌افتند .

چالش‌های طبقه متوسط و پایین
طبقه متوسط و پایین میل دارند خود را جا به جا کنند اما به دلیل مشکلات نمی توانند انها سعی می کنند با تشویق فرزندانشان به ادامه تحصیل و دکتر مهندس شده به این امر دست پیدا کنند.برای همین فشار زیادی به آن ها وارد می شوند،مهاجرت می کنند و دچار نابسامانی می شوند.
او افزایش رستوران ها در سطح شهر را ناشی از فشار در حوزه زیستی دانست و تغییرات فرهنگی.

از همسایه متنفریم اما در فضای مجازی دنبال دوست می‌گردیم/ هر روز منتظر حادثه‌ایم
وی گفت: دوستی و همسایگی کجاست؟از همسایه متنفریم اما در فضای مجازی دنبال دوست می‌گردیم. وقتی همه به حوزه فرهنگ می‌آیند اینجا را فضای آشوب می‌کنند و آشوبگاهی فرهنگی پیدا می‌کنیم. اینجاست که از آنچه داریم لذت نمی‌بریم و داعش را می‌زنیم و بنیادگرایی را از بین می‌بریم اما از این کار لذت نمی‌بریم از این کار درخشان فرهنگی.اینجا از ته نشسته‌ی فرهنگی نارضایتی اقتصادی که از طبقه پایین آمده بود، می‌آید و کمبود منابع به نارضایتی اجتماعی و فرهنگی می‌انجامد و جامعه هر روز منتظر حادثه است و خودمان هم در تولید حادثه موثر واقع می‌شویم و ساخته‌هایمان را از بین می‌بریم و داشته‌هایمان را دچار میرایی می‌کنیم و این حس عجیب و غریبی است که در جامعه ما جاری و ساری است .

به دانش متوسل شویم نه سیاست

آزاد ارمکی در پایان تاکید کرد: اگر میخواهیم کمی از این وضعیت فاصله بگیریم باید به دانش متوسل شویم نه سیاست.اگر جامعه‌شناسان و اهالی علوم انسانی صورت مسئله را درست مطرح کنند احتمالا ما را به مسئله باز خواهند گرداند و ما خواهیم دانست که چه کرده‌ایم و اگر این کار را نمی‌کردیم چه اتفاق ناگواری بر ما وارد می‌شد و ما چه سرنوشت بدی پیدا می‌کردیم . در این صورت لذت خواهیم برد و تصمیم درست خواهیم گرفت و به سمت جامعه‌ای متعالی حرکت خواهیم کرد.