درنگ : براساس بیانیه‌ای که روز یکشنبه ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷ توسط سازمان کل ورزش عربستان منتشر شد،‌ از اوایل سال ۲۰۱۸ زنان این اجازه را خواهند داشت که در سه ورزشگاه اصلی شهرهای بزرگ عربستان حضور یابند.

ورزشگاه تا پیش از این مردانه ملک فهد در ریاض، ورزشگاه ملک عبد‌الله در جده و ورزشگاه محمد بن فهد در دمام خود را برای استقبال از خانواده‌ها آماده خواهند کرد. هنوز نوع چیدمان صندلی‌ها برای حضور زنان نامشخص است، اما معمولا جایگاه زنان و مردان عرب زمانی که همزمان در جایی حضور دارند از هم جدا است.

عربستان از چندین ورزشگاه در ابعاد مختلف برخوردار است اما به نظر می‌آید دولت عربستان بزرگترین ورزشگاه‌ها را برای این‌کار انتخاب کرده‌است. این ورزشگاه‌ها خانه ۶ تیم اصلی و حرفه‌ای لیگ عربستان به شمار می‌روند و دو ورزشگاه از سه مکان انتخاب شده از بیشترین تعداد صندلی در کل این کشور برخوردارند.

این برنامه بخشی از طرح اصلاحاتی است که شاهزاده محمد بن سلمان ۳۲ ساله درحال اجرای آنها است، برنامه‌ای گسترده در راستای تغییرات اجتماعی و اقتصادی با عنوان “چشم انداز ۲۰۳۰” کاهش اتکای شدید اقتصاد به نفت نیز بخشی از آن خواهد بود.

زنان عربستانی پیش از این، ‌در ماه سپتامبر نیز مجوز ورود به ورزشگاه را به مناسبت جشن ملی عربستان به دست آوردند، اما در آن زمان در مکانی ویژه خانواده‌ها نشستند و اگرچه بسیاری از این اقدام استقبال کردند، اما مورد انتقاد شدید گروه‌های محافظه‌کاری قرار گرفتند که همچنان به قوانین جدایی جنسیتی پایبندی شدید دارند.