درنگ : یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرده است که بیش از نیمی از ۳۹۰ هزار نوزاد به دنیا آمده در نخستین روز سال جاری میلادی (۲۰۱۸) در ۹ کشور جهان زاده می‌شوند که بیشتر آنها کشورهایی توسعه نیافته‌اند.

این ۹ کشور به ترتیب هند با بیش از ۶۹  نوزاد، چین (۴۴٫۷۶ نوزاد)، نیجریه (۲۰٫۲۱ نوزاد )، پاکستان (۱۴٫۹۱ نوزاد )، اندونزی (۱۳٫۳۷ نوزاد )، آمریکا (۱۱٫۲۸ نوزاد)، جمهوری دمکراتیک کنگو (۹٫۴۰ نوزاد)، اتیوپی (۹٫۲۰ نوزاد ) و بنگلادش با ۸٫۳۷۰ نوزاد هستند.

تخمین‌های صندوق کودکان سازمان ملل متحد در ارتباط با تعداد نوزادانِ به دنیا آمده در نخستین روز سال جدید میلادی، بر اساس مدارک موجود در سازمان ملل متحد است.

در گزارش یونیسف آمده است: «بسیاری از این نوزادان نمی‌توانند بیش از چندروز به زندگی خود ادامه دهند.» این گزارش با رجوع به آمار سال ۲۰۱۶  سازمان ملل متحد اعلام کرده که در این سال هر روز دوهزار و ۶۰۰  نوزاد نتوانسته‌اند بیش از ۲۴ ساعت زندگی کنند.

یونیسف در ادامه‌ی گزارش خود در ارتباط با مرگ کودکان در زمان زایمان و پس از آن به آمار سازمان ملل متحد در این‌باره می‌نویسد: «در سال ۲۰۱۶ برای دومیلیون کودک بخت زندگی بیش از یک هفته وجود نداشته است.» برمبنای آمار یونیسف در مجموع در سال ۲۰۱۶  میلادی در سراسر جهان دومیلیون و ۶۰۰ هزار کودک پیش از رسیدن به نخستین سال زندگی خود درگذشته‌اند.

یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد، امروزه یکی از شناخته‌شده‌ترین نهادهای سازمان ملل است. میلیون‌ها کودک از خدمات مستقیم این نهاد بهره‌مند می‌شوند. یونیسف همچنین برای جلوگیری از اعزام کودکان به میدان‌های جنگ تلاش می‌کند و از پناهجویان حمایت می‌کند.

یونیسف همچنین در گزارش خود به این نکته پرداخته‌است که می‌توان ۸۰ درصد از این کودکان را از مرگ نجات داد، زیرا آنها به علت‌های اجتناب‌پذیری چون زایمان زودرس، عوارض زایمان و عفونت‌هایی چون مسمومیت خون یا ذات‌الریه می‌میرند.

استفان پترسون، کارشناس بهداشت یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد می‌گوید هدف این سازمان در آینده فقط زنده نگه داشتن کودکان در جریان زایمان نیست، این سازمان از همه کشورهای جهان می‌خواهد “در مبارزه جهانی برای نجات کودکان سهیم شوند.»