عباس محمدی مدیر کل فرودگاه‌های استان یزد در گفتگو با درنگ درباره برنامه‌های توسعه‌ای این فرودگاه در راستای افزایش پروازها با توجه به ثبت شهر تاریخی یزد در یونسکو گفت: ثبت جهانی یزد موجب انگیزه «تورلیدرها» و گردشگران برای سفر به ایران و به طور خاص شهر یزد می‌شود که فرودگاه هم حلقه‌ای از زنجیره توسعه گردشگر است.

وی با تاکید بر اینکه ثبت جهانی یزد در برنامه‌ریزی‌های ایرلاین‌های خارجی برای برقراری پرواز تاثیر قابل توجهی دارد افزود: در حوزه گردشگری باید بیش از خروج گردشگران، به ورود گردشگران خارجی به کشور تمرکز شود.

مدیر کل فرودگاه‌های استان یزد با بیان اینکه باید بتوانیم مسافران خارجی به ویژه از اروپا و آمریکای شمالی را به ایران سوق دهیم گفت: یزد می‌تواند یکی از انگیزه‌های سفر مسافران خارجی به کشورمان باشد که در این زمینه سُفرای ایران در کشورهای خارجی باید حمایت کنند.

وی همچنین از مذاکره برای فعالیت یک ایرلاین مختص استان یزد خبر داد و گفت: مذاکراتی در حال انجام است تا استان یزد یک ایرلاین اختصاصی داشته باشد و فرودگاه این شهر نیز پایگاه اصلی آن ایرلاین باشد.

محمدی با اشاره به برنامه‌های فرودگاه یزد برای توسعه گفت: به جز پروازهای موردی، در حال حاضر پروازهای دائمی در مسیرهای خارجی از فرودگاه یزد وجود ندارد اما مذاکرات برای راه‌اندازی پروازهای خارجی با ایرلاین‌ها آغاز شده است.

وی افزود: امیدواریم در یک تا دو سال آینده بتوانیم پروازهای فصلی و دائمی در مسیرهای بین‌المللی را به صورت دائمی یا حتی به برخی نقاط به صورت فصلی راه‌اندازی کنیم.

مدیر کل فرودگاه‌های استان یزد با بیان اینکه در بین ۹ فرودگاه بین‌المللی از حدود یک هفته گذشته فرودگاه بین المللی یزد موفق به دریافت نخستین گواهینامه فرودگاهی شد ادامه داد: در سال ۸۵ تعدادی از فرودگاه‌های کشور مشروط بر اینکه خود را با استانداردهای بین‌المللی تطبیق دهند دارای گواهینامه فرودگاهی شدند اما به دلیل عدم تطابق با استانداردهای فرودگاهی، گواهینامه همه فرودگاه‌ها به جز فرودگاه یزد به حالت تعلیق درآمد و فرودگاه یزد از هفته گذشته رسما گواهینامه فرودگاهی را دریافت کرد.

محمدی درباره مزیت صدور گواهینامه فرودگاهی گفت: داشتن این گواهینامه اعتباری برای فرودگاه‌ها است و ایرلاین‌های خارجی به اعتبار همین گواهینامه برای برقراری پرواز بیشتر ترغیب می‌شوند چراکه از انطباق فرودگاه با استانداردهای بین‌المللی و ایمنی پرواز اطمینان حاصل می‌کنند.

وی افزود: ایرلاین‌های معتبر دنیا پیش از برقراری پرواز، نخست مشخصات فرودگاه را رصد می‌کنند و در صورتی که فرودگاهی دارای گواهینامه باشد این اطمینان را در آنها افزایش می‌دهد.

مدیرکل فرودگاه بین المللی یزد با بیان اینکه طول باند پروازی این فرودگاه ۴۲۰۰ متر است گفت: تمام ناوگان موجود در کشور اعم از ناوگان پهن پیکر می‌توانند در باند فرودگاه یزد نشست و برخاست کنند.

محمدی همچنین از افزایش ظرفیت مسافری و بهسازی فرودگاه از مهرماه خبر داد.

در حال حاضر از فرودگاه بین المللی یزد پرواز به تهران، اهواز، عسلویه، مشهد و کیش برقرار است ضمن اینکه مذاکراتی برای راه اندازی پروازهای زاهدان انجام شده است.