درنگ: «الهام جهانشاهی» حدود ۶ سال است که مربی چرتکه است و اکنون یکی از موسسان آموزشگاه «ذهن نو» برای برای آموزش این وسیله به کودکان است.

این مربی درباره فواید یادگیری چرتکه برای کودکان به درنگ گفت: یادگیری چرتکه از سن ۵ تا ۱۲ سال برای کودکان مفید است و یادگیری این وسیله از چند جهت برای کودکان اهمیت دارد یکی اینکه قدرت اعتماد به نفس کودکان را افزایش می‌دهد، دوم اینکه قدرت تمرکز و تصور آنها را بالا می‌برد و در کل روی همه درس‌های آنها تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: روند آموزش چرتکه بر اساس کتابهای درسی است و بر اساس ارزش‌های مکانی یکی ده تایی و صدتایی کار می‌شود. گاه بعضی والدین احساس می‌کنند با آموزش چرتکه به کودکان تداخلی ایجاد می‌شود بین آموزش محاسبات ریاضی در مدرسه و آموزش این مقوله در خانه یا موسسات. ولی این موضوعات کاملا ۲ مقوله از هم جدا هستند و چه بسا در خیلی از مواقع تاثیر ویژه‌ای روی یادگیری ریاضی کودکان هم دارند.

جهانشاهی با بیان اینکه یادگیری چرتکه می‌تواند به درس‌های دیگر دانش‌آموزان هم کمک کند، ادامه داد: حتی در یادگیری املا هم چرتکه می‌تواند مفید باشد چون با قدرت تصورسازی کودکان در ارتباط است. چون اکنون متد جدیدی را در مدارس درس می‌دهند و برای مثال می‌گویند تصویر کلمه‌ای را ببینید بعد در مورد آن املا می‌گویند که این یعنی به خاطرسپاری. ما در چرتکه هم گزینه‌ای داریم با عنوان به خاطرسپاری که فلش کارت‌هایی را به کودکان نشان می‌دهیم و قدرت به خاطرسپاری اعداد را به آنها یاد می‌دهیم که همین موضوع را تعمیم می‌دهد برای یادگیری فارسی و اینکه کودک را در املا، دیکته و بقیه درس‌ها قوی می‌کند. همچنین در درس ریاضی هم تصورسازی در قدرت تمرکز و دقیق بودن بچه‌ها در همه امور بسیار تاثیرگذار است.

این مربی تصریح کرد: بچه‌ها در سن ۵ سالگی در نقاشی معمولا از خط بیرون می‌زنند و متمرکز نیستند ولی زمانی که کلاس چرتکه می‌روند آنقدر تمرکز آنها بالا می‌رود که همه این مشکلات برطرف می‌شود و در همان ترم‌های اول شما می‌توانید این تغییرات در کودکان را متوجه شوید.

وی درباره طول مدت آموزش چرتکه و اینکه چه سنی برای آموزش مناسب است، افزود: دوره کامل چرتکه ۵ ترم جمع و تفریق و ۴ ترم ضرب و تقسیم است. کودکان کوچک هم به راحتی می‌توانند چرتکه را یاد بگیرند وچه بسا کودکان ۵ تا ۸ سال در یادگیری قوی‌تر و سریع‌تر هستند.

یکی از موسسان آموزشکاه ذهن نو گفت: توصیه ما به والدین این است که حتی شده یک ترم با این دوره آموزشی همراه باشند و تاثیر آموزش چرتکه را روی کودکان خود ببینند. ما اول عدد را به کودک آموزش می‌دهیم و بعد از آشنایی کودکان با اعداد محاسبات را با چرتکه به کودک آموزش می‌دهیم.