درنگ:  گیاهخواری امروزه در کنار رژیم‌های لاغری قرار گرفته است. این رژیم غذایی معمولاً موقتی نیست و افراد به علت اعتقادی که به نخوردن گوشت انواع حیوانات دارند تا پایان عمر به این رژیم پایبند می‌مانند. گیاهخواران ابتدا باید اعتقاد راسخی برای ادامه این رژیم داشته باشند؛ هر چند به نظر می رسد در روزهای ابتدایی، این رژیم تحمل و صبوری زیادی را از سوی فرد می‌طلبد.

کباب کوبیده را فراموش می‌کنید؟

اگر شما هم قصد دارید پیرو این رژیم باشید، ابتدا لازم است اهالی خانه را از این تصمیم آگاه سازید که احتمالاً با چند جمله یا سوال تاثیرگذار متداول مواجه می‌شوید. یک سوال وسوسه انگیز اینکه «تو می‌توانی از کباب کوبیده و جوجه کباب بگذری؟» اینجاست که اراده شما می‌تواند پاسخ این سوال را بدهد!

  بشنوید: به این دلایل اصلا کباب کوبیده نخورید

مخالفان و موافقان گیاهخواری

این نوع از رژیم غذایی، مخالفان و موافقان زیادی در سطح کارشناسان تغذیه و ورزشی دارد. گیاهخواران از تصمیمی که گرفته‌اند در اکثر مواقع راضی هستند و به نظر می‌رسد با ادامه این شیوه غذایی حتی توانسته‌اند تا حد زیادی بر بیماری‌های سخت مثل سرطان غلبه کنند.

 

عمر گیاهخواری در کشورمان طولانی است تا جایی که ۴۰ سال پیش نخستین انجمن گیاهخواران در ایران راه اندازی شد

 

ریشه قدیم گیاهخواری در ایران

جالب اینجاست که در کشور ما گیاهخواری رژیمی جدید محسوب نمی‌شود و عمر این رژیم در کشورمان طولانی است تا جایی که ۴۰ سال پیش نخستین انجمن گیاهخواران در ایران راه اندازی شد. گیاهخواران می‌دانند که در این رژیم باید تمام جوانب خوردن و آشامیدن را رعایت کنند تا با فقر کم خونی و کمبود آهن مواجه نشوند.

گیاهخوار شدم که متاستاز نشوم!

اما گیاهخواران درباره این رژیم چه نظری دارند و آیا آنها از این شیوه غذایی راضی هستند؟

ابتدا سراغ یکی از گیاهخوارانی رفتیم که به علت مبارزه با بیماری سرطان، گیاهخواری را در پیش گرفت. ناهید در این باره به درنگ می‌گوید: من سرطان سینه دارم و با تاکید پزشکان برای جلوگیری از متاستاز این رژیم را مدتی است که در برنامه غذایی‌ام گنجانده‌ام که اتفاقاً تاثیرات خوبی هم داشت اما نتوانستم این رژیم را ادامه دهم چون باید پروتئین‌هایی از خانواده گوشت دریافت می‌کردم.

ناهید تاکید می‌کند افرادی را سراغ دارد که با گرفتن رژیم گیاهخواری توانسته‌اند بر بیماری خود غلبه کنند.

  ۵ نکته مهم درباره نحوه صحیح غذا خوردن | بشقاب کوچک به شما کمک می‌کند

حرف «جسد» را نزنید

نوشین مربی باشگاه ورزشی بانوان از مدتی قبل، رژیم گیاهخواری را شروع کرده است. او درباره نفرتش از مصرف گوشت مثالی می‌زند: وقتی شاگردانم مقابل من درباره انواع گوشت صحبت می‌کنند، با شوخی به آنها می‌گویم وقتی با من هستید «حرف از جسد نزنید»!

نوشین بر این باور است گیاهخواری سالم‌ترین رژیم غذایی است که هر فردی می‌تواند با اراده به سراغ آن برود چرا که سلامت جسم در گیاهخواری است نه گوشتخواری. چرا باید حیوانات مظلوم به خاطر انسان‌ها درد بکشند، کشته شوند تا آدم‌ها با گوشتشان سیر شوند؟

سالم‌ترین افراد روی زمین، ما هستیم

بهنام یک خام گیاهخوار دیگر است که حتی برای معرفی خود و عادت غذایی‌اش، تی شرتی را با عنوان «من گیاهخوارم» می‌پوشد. بهنام از تصمیمی که ۶ سال پیش گرفته خیلی خوشحال است و خانواده‌اش هم با این شیوه غذایی او مشکلی ندارند.

او تاکید می‌کند که از گیاهخوار شدن لذت می‌برد. او شیر، ماست و حتی شکلات‌هایی که از مشتقات حیوانی باشد، مصرف نمی‌کند چون طبیعت را دوست دارد و حیوانات نباید به خاطر آرامش انسان‌ها کشته شوند.

بهنام می‌گوید: انسان‌های سالم روی کره زمین همان گیاهخواران هستند. گیاهان سیستم عصبی ندارند و درد رنجی احساس نمی‌کنند اما حیوانات دقیقا موقع قربانی شدن متوجه می‌شوند و درد می‌کشند.

عاشق گیاهخواری بودم اما

محمدرضا یکی از گیاهخوارانی است که این رژیم را ترک کرده است. او بر این باور است که نتوانسته بر گرسنگی خود در طول روز غلبه کند. محمدرضا می‌گوید: من اراده خوبی برای شروع این رژیم داشتم اما اطرافیانم اجازه ندادند روی این شیوه تغذیه بمانم و راستش را بخواهید مقابل نخوردن کباب و گوشت نتوانستم مقاومت کنم. اعتقاد دارم گیاهخواری رژیمی سالم است اما در مرحله اول باید اراده‌ای فولادین داشته باشید.

دراکولایی که از خون و گوشت بیزار بود

سال گذشته فیلم سینمایی «دراکولا» به کارگردانی رضا عطاران در سینماهای کشور اکران شد. این فیلم زندگی دراکولای خون آشامی را به تصویر کشیده بود که سالها با همسرش در ایران زندگی می‌کرد اما دیگر از خون آشامی دست برداشته بود. در یکی از سکانس‌ها دراکولا به رضا عطاران چند نکته را درباره مصرف گوشت حیوانات یادآور می‌شود. این دراکولا اعتقاد داشت که حیوان موقع کشته شدن متوجه می‌شود، درد می‌کشد و همین موضوع منجر به ترشح آدرنالین در خونش می‌شود و بعد انسان‌ها این گوشت را مصرف می‌کنند. برای همین است که جنگ و خونریزی بین انسان‌ها رواج دارد چون خون می‌خورند.

 

جواد رضویان، تتلو، محسن چاووشی، فرهاد آئیش و همسرش مائده طهماسبی از هنرمندان معروف ایرانی هستند که سال‌هاست رژیم گیاهخواری را در پیش گرفته‌اند

 

اظهارات یک کارشناس تغذیه درباره گیاهخواری

پروانه مهردادی یک کارشناس تغذیه درباره رژیم گیاهخواری در ایران و انگیزه افراد برای روی آوردن به این شیوه غذایی به خبرنگار درنگ می‌گوید: افرادی که به سمت این رژیم می‌روند، گیاهخواری را نوعی روش برای پاکسازی سموم انباشته در بدن، تعریف می‌کنند. آنها بر این باورند مواد غذایی در دسترس، حاوی ماده شیمیایی یا ناخالصی‌هایی است که برای بدن ضرر دارد، بنابراین ترجیح می‌دهند مواد غذایی را به صورت خام، دست نخورده یا کمتر دست خورده استفاده کنند.

به گفته این کارشناس تغذیه، عده‌ای دیگر از گیاهخواران هم به علت درگیر بودن با بیماری‌های خاصی ملزم به مصرف دارویی‌هایی‌ هستند که البته دیگر خسته شده‌اند و آخرین تیر خلاص را گیاهخواری می‌دانند.

این کارشناس تغذیه درباره موافقان و مخالفانی که در جامعه پزشکان و کارشناسان تغذیه نسبت به گیاهخواری وجود دارد، اینطور توضیح می‌دهد: من در هر دو جبهه موافقان و مخالفان گیاهخواری بوده‌ام اما نمی‌توان نظرات دو جبهه مخالف و موافق گیاهخواری را رد کرد.

  کالری ۲۰ مدل سیب‌زمینی | سیب‌زمینی پخته یا سرخ شده کدام یک کمتر چاق می‌کند؟

معرفی انواع گیاهخواری

مهردادی بر اساس تجربیاتی که شخصاً کسب کرده، بر این باور است: باید مشترکات دو جبهه موافق و مخالف را در نظر بگیریم. انواع و اقسام گیاهخواری‌ را داریم. میوه‌خواری، گیاهخواری مطلق که حتی لبنیات و تخم مرغ هم در آن مصرف نمی‌شود، گیاهخواران لبنیات‌خوار که تخم‌مرغ، گوشت و مرغ و ماهی استفاده نمی‌کنند اما لبنیات را می‌خورند. گیاهخوارانی داریم که لبنیات مصرف نمی‌کنند اما در برنامه غذایی خود تخم‌مرغ را گنجانده‌اند. برخی گیاهخواران، لبنیات و تخم‌مرغ را مصرف می‌کنند اما گوشت و مرغ و ماهی را حذف کرده‌اند. در گروه گیاهخواران مطلق، گیاهخواران پخته خوار و گیاهخواران خام خوار داریم. این رژیم‌ها با توجه به شرایط فرد، وزن کم یا زیاد حتی بیماری احتمالی می‌تواند در زندگی افراد گنجانده شود.

هنرمندان معروف گیاهخوار

جواد رضویان، تتلو، محسن چاووشی، فرهاد آئیش و همسرش مائده طهماسبی از هنرمندان معروف ایرانی هستند که سال‌هاست رژیم گیاهخواری را در پیش گرفته‌اند. اما به جز عرصه هنر شاید بتوان عنوان قدیمی‌ترین و اولین گیاهخوار را به بوعلی سینا پزشک شهیر ایرانی نسبت داد.

آنچه می‌توان به طور کلی از رژیم گیاهخواری نتیجه گرفت، این است که این رژیم در بین اکثر ایرانیان بنا به دلایلی که تشریح شد مورد پذیرش قرار گرفته است. رژیمی که سلامتی و حتی خطراتی را برای انسان‌ها به باور کارشناسان به دنبال دارد.