درنگ: در روزهای اخیر تکنولوژی ایران با چالش‌های جدیدی رو به رو بوده است. تا جایی که در دو روز گذشته برخی از وب‌سایت‌های ایرانی دسترسی‎ به «گوگل آنالیتیکس» را از دست داده‌اند و گروه پشتیبانی گوگل دلیلش را «نقض سیاست‌های آنالیتیکس» عنوان کرده است. جالب اینجاست که برای حذف این بخش هیچ اطلاعیه‌ای هم داده نشده است.

آنالیتیکس سرویسی از گوگل است که یک وب سایت را بررسی می‌کند و گزارشاتی درباره ترافیک آن می‌دهد. این سرویس برای ادمین‌های وب‎سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایلی محبوب است و دلیلش هم امکانات و آنالیزهای مهمی است که ارائه می‌دهد.

بعد از انجام تحقیقاتی مشخص شد وب‌سایت‌های ایرانی‌ای که نمی‌توانند از این سرویس استفاده کنند از «ادوردز» (adwords) هم استفاده کرده‌اند؛ یعنی یکی دیگر از سرویس‌های گوگل که به تبلغ‌دهندگان اجازه می‌دهد آگهی‌هایشان را در وب سایت قرار دهند. در نتیجه این احتمال وجود دارد که غیرفعال شدن این سرویس گوگل به خاطر تحریم‌های اقتصادی ایران باشد. البته گوگل هنوز بیانیه‌ رسمی در این باره صادر نکرده است.

جالب اینجاست که بسیاری از وب‌سایت‌های ایرانی همچنان به این سرویس دسترسی کامل دارند.

گوگل به تازگی ایران، چین، کوبا، ماکائو، میانمار و سودان را در لیست کشورهایی قرار داده که می‌‎توانند از سرویس گوگل پلی استفاده کنند.