فرخ مستوفی درباره ریشه پدید آمدن سفید بالک‌ها در تهران به درنگ گفت: انتقال حشرات از نقطه‌ای به نقطه دیگر دنیا امری عادی است. در گمرکات کالاها و مواد غذایی آلوده بدون ارزیابی و کنترل در مبادی ورودی، وارد کشور دیگری می‌شود و همراه هر ماده غذایی یکسری حشره انتقال می‌یابند.

وی با مسئول دانستن گمرک در قبال انتقال سفید بالک‌ها به کشور اظهار داشت: مبحث حشره‌ها ارتباطی به شهرداری ندارد چون این قبیل حشرات در ابعاد وسیع منتقل می‌شوند که امکان انتقال آن توسط یک مسافر وجود ندارد. شهرداری چطور می‌تواند یک حشره را از جایی به جای دیگر منتقل کند؟ این گونه از کشورهای دیگر به ایران آمده است و جایگاهش به ایران تعلق ندارد.

  اینفوگرافیک | آسیب‌های جدی مگس‌های سفید در تهران | هشدارهای جدی به تهرانی‌ها

به گفته این کارشناس محیط زیست، انتقال گونه‌های گیاهی و جانوری که برای محیط زیست مضر است، تنها از طریق کنترل خیلی شدید مبادی ورودی کالاهای خوراکی امکانپذیر است.

مستوفی در این زمینه به ذکر مثالی پرداخت و اظهار داشت: در ایالت کالیفرنیا در صورت واردات محصولی که یک یا چند حشره در آن دیده شود کل بار وارداتی اجازه ورود پیدا نمی‌کند و حتی دور ریخته می‌شود؛ چون مبارزه با این حشرات بسیار سخت است. بنابراین با شرایطی که ایران دارد جلوگیری از ورود برخی محصولات به راحتی امکانپذیر نیست.

وی درباره این احتمال که درختان توت کاشته شده در تهران عامل افزایش این سفید بالک است به درنگ گفت: ممکن است صمغی که از برگ درختان ترشح می‌شود به عنوان یک خوراک برای حشره مورد استفاده قرار گیرد یا باعث گسترش آن شود ولی حتماً دلیل دیگری برای ورود و هجوم آنها وجود دارد. درخت توت شاید سبب گسترش این مگس‌ها شود اما مهمترین دلیل کاشت این درختان آلودگی تهران است.

  حمله مزاحمان سفید به پایتخت | هشدار به تهرانی‌ها: ماسک بزنید یا پیاده‌روی نکنید

مستوفی درباره اقدامی که شهرداری می‌تواند انجام دهد، خاطرنشان کرد: شهرداری گزارشی درباره خطرزا بودن یا نبودن این حشرات در اختیار مردم قرار دهد. همچنین نقش این ارگان در جلوگیری از عدم گسترش حشرات است که باید بروز و ظهور یابد.