آبشار لاتون

هنگامی که در گیلان به سر می برید بهتر است سری به نواحی شمالی تر همچون آستارا بزنید تا بتوانید بلندترین آبشار ایران را از نزدیک ببینید. این آبشار در پس زمینه ای از کوهستان های جنگلی از ارتفاع ۱۰۵ متری فرو می ریزد. این در استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه قرار دارد.

آرامش آب های اطراف این منطقه آن را به مکانی دلپذیر برای صرف ناهار تبدیل می کند، ضمن اینکه اگر از آن دسته گردشگران ماجراجو هستید می توانید برای دست یافتن به احساس تر و تازگی در این جا تنی به آب بزنید.

دماوند

دماوند کوهی است در شمال کشور ایران که بلندترین قله‌ی آتشفشانی آسیا به حساب می‌آید، دومین کوه بلند فلات ایران و خاورمیانه با ارتفاع ۵/۶۱۰ متر در جنوب دریای خزر قرار دارد. این قله‌ی آتشفشانی ۳۸۵۰۰ سال پیش برای آخرین بار فوران کرده‌ است و امکان فعال شدن آن همچنان پابرجاست. قطر دهانه‌ی آتشفشانی این قله که اکنون از یخ پوشیده شده است به ۴۰۰ متر می‌رسد. پوشش گیاهی این منطقه غنی است؛ به گونه‌ای که از بسیاری گیاهان دارویی‌ این منطقه در کتاب‌های معتبر گیاه شناسی یاد شده‌است.

 آبشار جنگلک

این آبشار در ۷ کیلومتری شرق شهرستان دماوند و محله روح افزا در دره گروبار قرار دارد. وجود درختان بید و رودخانه ای پرآب, آب و هوای مطبوع و دلپذیری را به این منطقه زیبا داده است. آبشار آینه رود در دماوند یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است. دسترسی به آبشار از طریق شرق شهرستان دماوند و تنگ گروبار امکان پذیر است.

دریاچه تار

دریاچه تار در ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان دماوند واقع شده و از جمله دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی به شمار می‌رود. در اطراف دریاچه هیچ گونه پوشش جنگلی و درخت وجود ندارد و بادهای غربی سرد همیشه در اطراف این دریاچه در جریان است. البته در گذشته‌های نه چندان دور این منطقه پوشیده از آویشن بوده که به دلیل فرسایش شدید، دیگر اثری از آن‌ها باقی نمانده است.

آبشار لار

دشت لار را می توان یکی از زیباترین و کم نظیرترین جلوه های طبیعی ایران دانست و آبشار لار هم یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی دماوند است.البته از پلور در جاده آمل هم می توان به این محل رسید. این آبشار در نزدیکی روستای وانا قرار داره که منطقه ای حفاظت شده است. گل های زیبای وحشی چشم انداز این محدوده را جذاب تر کرده اند.

آبشار آینه ورزان

آبشار آینه ورزان یکی از آبشار های زیبا در استان تهران در مکانی زیبا و دیدنی در دامنه قله رفیع زرینه کوه قرار داره که برای رسیدن به این آبشار زیبا کافیه که خودتون رو به رودهن برسونید و بعد از شهرستان آبسرد به روستای عین ورزان یا آینه ورزان برید و بعد از حدود دو ساعت پیاده روی به آبشار زیبای آیینه ورزان برسید.

دریاچه چورت

دریاچه چورت در شمال شرقی استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. اگر از تاریخ این دریاچه بخواهید بدانید، باید بگوییم که چورت در سال ۱۳۲۰ بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده است.وسعت این دریاچه حدود ۲٫۵ هکتار است و محلی ها به آن، دریاچه میانشه هم می گویند اما به دلیل نزدیکی آن به روستای چورت به این نام خوانده می شود.

زمانی که آب دریاچه پایین می آید، باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند پدیدار می شود و منظره زیبایی را ایجاد می کند که شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید. این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است که برای رسیدن به آن می توانید مسیر جنگلی را در پیش بگیرید و لذت پیاده روی در میان درختان انبوه را هم تجربه کنید. البته این مسیر مجهز به استراحتگاه و سرویس های بهداشتی است و همین از سختی پیاده روی هایتان کم خواهد کرد !

برای رسیدن به دریاچه چورت، باید مسیر ساری کیاسر را در پیش بگیرید. بعد از طی مسافتی در حدود ۲۵ کیلومتر بعد از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی می شوید. ۱۵کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت خواهید رسید. پس از روستا چندین مسیر خاکی برای دسترسی به دریا وجود دارد. مسیر جاده خاکی به طول ۱۰ کیلومتر به دریاچه چورت منتهی می شود. برای دسترسی می توانید از راهنمایان محلی هم کمک بگیرید.

جنگل ماسال، گیلان

پایان هفته که می‌شود بسیاری از ما به ویژه شهرنشینان به دنبال محلی به دور از شهر هستیم؛ احتمالا از آن دست افراد هستید که گاهی با خود می‌گویید «می‌خواهم جایی بروم که چند روزی از همه چیز دور باشم»؛ حسی که طی چند سال اخیر با افزایش دغدغه‌های شغلی و اجتماعی بیشتر برای شهرنشینان قابل درک‌تر باشد.

کمی آن طرف‌تر از پایتخت روستای اولسِبِلانگای ماسال در گیلان را برای یک سفر کوتاه خارج از پایتخت و شهرهای مرکزی برای دوری از شهر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

روستایی که تلفیق آسمان و طبیعت آن فقط برای دور ماندن ذهن از هیاهوی زندگی شهری کافیست. در ارتفاعات، اقامتگاه‌هایی در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد که همگی کلبه‌های چوبی هستند و این می‌تواند انگیزه دیگر گردشگران و خانواده‌ها برای سفر به این منطقه باشد.

هر چند که ییلاق ماسال دارای زیبایی کم نظیری در فصل پاییز است اما سفر به ییلاقات تقریبا از اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

باغ گیاه شناسی

اصلا می‌دانستید که همین کنار گوشمان و در حاشیه اتوبان تهران-کرج از سال ۴۷ تا حالا یک باغ گیاه‌شناسی ملی قرار دارد که جزوِ ۲۰ ردیف اول گیاه شناسی بزرگ و کامل جهان است؟ در این باغ انواع گیاهان گرمسیری، سردسیری و نیمه گرم سیری وجود دارد و با خرید و مبادله گونه‌های گیاهی با کشورهای مختلف، انواع غنی و کاملی از گیاهان مناطق مختلف را دارد.

این باغ که یکی از بزرگ ترین باغ های گیاه شناسی جهان محسوب می شه، آب و هوایی نیمه خشک دارد. اغ گیاه شناسی واقع در کرج بسیار زیبا و دیدنی در این باغ طبیعت های زیبای جهان مثل کوه هیمالیا، پل چینی، دریای خزر و … شبیه سازی شده تا عاشقان طبیعت لذت ببرند و در فصل اردیبهشت گلاب گیری نیز دارند.