درنگ: یک مجله امریکایی چاپ نیویورک در نسخه وب خود گزارشی از یکی از بزرگ‎ترین مراکز خرید کتاب در ایران منتشر کرد. در این گزارش آمده کتاب دوستان می‌توانند از یک مرکز خرید کتاب در ایران که بزرگ‎ترین در این کشور و حتی شاید بزرگ‌ترین در دنیا باشد استفاده کنند.

«مجتمع باغ کتاب» در تهران پایتخت ایران در فضایی حدود ۶۵ هزار متر (حدود ۷۰۰ هزار فوت مربع) در ماه جولای سال گذشته افتتاح شده است. این مجموعه دارای آمفی‎تئاتر، سالن‌های اجتماعات، سالن‌های تحقیقاتی و انواع کتاب‌فروشی‌ها متانسب رده‌های سنی مختلف است.

 

 

طبق رکوردی که در گینس ثبت شده بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی دنیا «بارنز اند نوبل» نام دارد که با مساحت ۱۵۴ هزار و ۲۵۰ فوت مربع در نیویورک قرار دارد. این کتاب‌فروشی زنجیره‌ای است و اخیرا در تصمیمی اقدام به بستن چند شعبه خود کرده که یکی از آن‌ها شعبه نیویورک؛ بزرگ‌ترین در گینس بوده است.

این مجله آمریکایی نوشته است: در باغ کتاب تهران فقط کتاب فروخته نمی‌شود. افرادی که به این مکان سر می‌زنند می‎توانند از گالری هنری، نمازخانه، رستوران و باشگاه‌های روبوتیک مجموعه هم استفاده کنند. همچنین باغ کتاب میزبان رویدادهای ادبی ایران، نمایشگاه‌های کتاب، ورک شاپ‌های نقاشی و جلسات ملاقات با نویسندگان نیز است.

کتاب‌های این مجموعه برای رده‌های سنی کودکان و بزرگسالان تقسیم‎بندی شده است. همچنین کسانی که به این مجموعه مراجعه می‌کنند می‌توانند از فضای روف گاردن هم استفاده کنند.

 

 

این مجله آمریکایی به روز افتتاحیه باغ کتاب تهران نیز اشاره کرده و نوشته است: علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در مراسم افتتاحیه این مکان گفته است: هدف این پروژه آموزش به کودکانمان است که چطور بتوانند با روش‌های مدرن مجهز شوند. افتتاح باغ کتاب رویداد فرهنگی بزرگی در کشور است و فرزندان ما می‌توانند از این فرصت آکادمیک و فرهنگی به بهترین شکل بهره ببرند.

طبق گزارش «World Economic Forum» امروز  ۱۵۰۰ کتابفروشی در ایران مشغول به فعالیت هستند اما افتتاح این کتابفروشی خاص می‌تواند شرایط خوبی برای دوستداران کتاب و گردشگرانی که به این کشور و شهر سفر می‌کنند فراهم کند تا با شعرا و ادبیان بی‎نظیر این کشور آشنا شوند و اطلاعاتی کلی درباره این کشور به دست آورند.