درنگ: روزنامه انگلیسی گاردین در مطلبی به موضوع حجاب بانوان ایرانی در داخل خودروها پرداخته است. بخش‌هایی از این گزارش به قلم سعید کمالی دهقان خبرنگار حوزه ایران این روزنامه را در زیر می‎خوانید:

مقامات پلیس ایران اعلام کرده‌اند داخل کابین خودروها فضای عمومی محسوب می‎شود اما برخی بانوان ایرانی توجهی به این موضوع نمی‌کنند. برخی بانوان ایرانی در شرایطی رانندگی می‎کنند که روسری‎هایشان روی شانه‎هایشان استراحت می‎کند. این صحنه در قاب پنجره اتومبیل تصویری می‎سازد که اخیرا بیشتر دیده می‌شود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران قبلا گفته بود باید به حریم خصوصی افراد احترام گذاشت.

خیلی‌ها در ایران معتقدند داخل ماشین‎ جزء حریم خصوصی افراد است اما مقامات قضایی و پلیس با این عقیده مخالفند. هادی صادقی معاون رئیس قوه قضاییه ایران در این باره گفته است: بخش غیر قابل دید ماشین مانند صندوق عقب و داخل کاپوت جزو فضای خصوصی هستند اما قسمت‎هایی که در معرض دید هستند فضای عمومی به حساب می‎آیند.

Photograph: Darren Staples/Reuters

ایرنا نیز در گزارشی نوشته است: «شخصی یا غیرشخصی؟ این سوالی است که بحثی قانونی و شرعی درباره فضای داخل کابین ماشین‌ها ایجاد کرده است».

حسین احمدی نیاز – وکیل به ایرنا گفته است: نقض حق استفاده مردم ایران از فضاهای خصوصی مانند نقض حقوق شهروندی است. البته که تعیین خصوصی بودن یا نبودن فضای داخل خودرو بر عهده نمایندگان مجلس است. قانون می‎گوید فضای داخل یک ماشین فضای خصوصی است. حقوق شهروندی هم که روحانی به او اشاره کرده فضای داخل کابین را فضایی خصوصی می‎داند.

سعید منتظرالمهدی سخنگوی پلیس ایران مخالف است: چیزی که در معرض دید عموم است نمی‎تواند فضای خصوصی باشد و طبیعی است که ماشین‎ها باید قوانین احترام بگذارند. او همچنین به رانندگان ایرانی درباره برچسب‎های رنگی شیشه‌‎ها که مانع دیده شدن داخل کابین می‎شود هشدار داده است.

گاردین در پایان گزارش خود با ادعای طرح موضوع «تغییر آهسته نگرش‎ها» به اظهارات علی کریمی درباره ضرورت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اشاره کرده است.