درنگ: روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی به بازتاب خبر فوت مریم میرزاخانی در مطبوعات داخلی ایران پرداخته و برایش عجیب بوده که روزنامه‌ها عکس‌های بی‌حجاب میرزاخانی را منتشر کردند. در این گزارش که با تیتر «روزنامه‌های ایران برای بزرگداشت مریم میرزاخانی تابوی حجاب را شکستند» منتشر شده آمده است: روزنامه‌های ایران روز یکشنبه قانون مستقیم این کشور در رابطه با پوشش زنان را نقض کردند و عکس‌های مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی اهل این کشور که به تازگی در امریکا فوت کرده را بدون پوشیدن سرش منتشر کردند و آن را روی صفحه اصلی رسانه‌ها بردند.

حتی حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم عکسی بدون حجاب از مریم میرزاخانی در اینستاگرام شخصی‎اش منتشر کرده است و در کپشن عکسش نوشته «درگذشت اندوه‏بار مریم میرزاخانی، #نابغه نامدار #ریاضی ایران و جهان موجب تأثر فراوان شد».

میرزاخانی نابغه ریاضی اهل ایران بود که روز شنبه در اثر سرطان پستان که به مغز استخوانش هم سرایت کرده بود در بیمارستان کالیفرنیا فوت کرد. او پروفسور دانشگاه استنفورد بود.

روزنامه‎های ایران در حالی عکس بدون حجاب او را کار کردند که وقتی در سال ۲۰۱۴ او تبدیل به اولین زنی شده بود که مدال فیلدز را برده بود، عکس با حجابش را روی جلد برده بودند. البته آن عکس‌ها از طریق برنامه‌های طراحی دستکاری شده بود و برای میرزاخانی حجاب گذاشته شده بودند.

میرزاخانی متولد و بزرگ شده ایران بود. او در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کرد و در سال ۲۰۰۴ مدرک PhD را از هاروارد کسب کرد.