درنگ: روزنامه نیویورک تایمز امریکا گزارشی از کسب و کار موفق یک تاجر چینی در ایران منتشر کرده است.

آن طور که در این گزارش آمده ژائو رو لین، کارآفرین اهل پکن با بررسی نقشه ایران متوجه شده که این کشور می‏‌تواند یک خروجی مناسب برای فعالیت‏‌های چین باشد و از راه این کشور، چین می‏‌تواند با اروپا و افریقا در ارتباط باشد. به گفته خود لین، ایران مرکز «همه چیز» است.

طبق گفته تاجر چینی قرار است ایران در تجارت غرب و شرق توسعه بیشتری داشته باشد. در واقع یک جاده و کمربند متصل کننده چین به کشورهای دیگر است. از طرفی بعد از تحریم‎ها چین نقش مهمی برای ایران داشته و حالا می‎تواند در برنامه جاه‎طلبانه این کشور برای توسعه راه ابریشم زمینه مناسب برای رسیدن به اهداف چینی‎ها را فراهم کند.

به همین منظور است که چینی‎ها در سراسر ایران از شرق تا غرب به سرعت در حال نو کردن ریل‌های راه‏ آهن برای برقراری ارتباط هرچه بهتر با کشورهای اطراف هستند.

لی در ایران هشت کارخانه دارد که یکی از آن‌ها کارخانه بازیافت کاغذ است.

روابط تجاری ایران و چین از زمانی که امریکا و اروپا تحریم‎هایی را علیه ایران اعمال کردند بیشتر شد. همچنین چین یکی از مشتریان اصلی نفت ایران است و از آن به بعد شاهد گسترش روابط بین دو کشور بودیم. حالا ایران پر از محصولات چینی است، از استخراج معادن تا ساخت مجتمع‎های بزرگ ایرانی‎ها به عهده چینی‎ها است و می‏‌توان شاهد فراوانی ماشین‎های چینی در خیابان‎های ایران هم بود.

ایرانی‎ها هم با وجود نگرانی برخی از کارشناسان مبنی بر این که شاید حضور چینی‌ها باعث شود اقتصاد ایران تضعیف شود، امیدوارند در پروژه راه ابریشم چین سوار بر بال‎های این کشور شوند و بلندپروازی کنند.