درنگ :  توماس اردبرینک گزارشگر نیویورک تایمز در گزارش خود به این موضوع پرداخته که تهران یکی از بزرگ‌ترین شهرهای مشهور در خاورمیانه است. شهری که مدتی است با مشکل کم آبی و احتمال خشکسالی تابستانی رو به روست. کاهش ذخایر آبی شهر به علت کمبود بارش در پاییز جزو عمده نگرانی‌های مردم این شهر محسوب می‌شود. آیت الله رضا استادی از اساتید ارشد حوزه روز جمعه در شهر قم گفت خداوند همواره از طریق بلایای طبیعی مردم را مورد آزمایش قرار می‌دهد، اکنون با اقامه نماز تلاش خواهیم کرد گناهانمان را مورد آمرزش قرار داده و از خداوند طلب برکت می کنیم.

این اظهارات حتی برای بخشی از جامعه که مذهبی نیستند نیز به حقیقت پیوست و از روز شنبه سایه برف و سرما بر بخش بزرگی از ایران افتاد و بارندگی شهرهای مختلف ایران را شگفت زده کرد. گویی سکه شانس ناگهان به روی دیگرش افتاد، حالا وضعیت تا حدی بحرانی شده که نه تنها مدارس تعطیل شده‌اند بلکه حتی ستاد بحران تشکیل شده و برخی از مردم نیز در رسیدگی به امور روزمره و حضور سر کار خود با مشکل مواجه شده‌اند.

اگرچه تهران به طور سنتی سابقه و تجربه برف را داشته و البته در دامنه‌های البرز قرار دارد اما با توجه به شرایط اقلیمی چند وقت اخیر، این بارش حائز اهمیت بسیاری است. ایرانی‌ها در برابر برف امسال عادی‌ترین و البته مرسوم ترین واکنش ممکن را نشان دادند. آن‌ها برف بازی کردند و ضمن پرتاب گلوله‌های برفی به یکدیگر، آدم برفی هم ساختند.

این در حالیست که کاوه مدنی معاون وزیر محیط زیست ایران اظهار کرد؛ ما نگران بودیم که نکند قرار نیست بار دیگر تهران را برفی ببینیم. زمانی که من کم سن و سال بودم بارها و بارها مدارس به علت سنگینی بارش برف تعطیل می‌شد، اما این روزها، این آلودگی هواست که مدارس را تعطیل می‌کند. این یک زنگ خطر است که ما درطول این سال‌ها با محیط زیست خود چه کرده‌ایم.

البته در کنار همه بازی‌ها و خوشحالی‌ها، اتوبان‌های تهران دیروز شاهد ترافیک سنگینی بودند و آزادراه تهران – قم نیز شاهد حضور صدها خودروی گرفتار در برف بود. افزون بر این‌ها، پروازهای درون و برون کشوری ایران نیز برای ساعت‌ها متوقف شدند، چرا که بالغ بر ۱۹ اینچ برف محیط باند فرودگاه را پوشانده بود. اگرچه رسانه‌های اجتماعی شادی مردم و عکس‌های خندانشان را پوشش می‌دهند اما باید پذیرفت این برف پایانی بر خشکسالی ایران نیست و طلسم خشکسالی ایران به پایان نرسیده است.