درنگ : نشنال جئوگرافیک در گزارشی زلزله مرز ایران و عراق را مرگبارترین زلزله سال ۲۰۱۷ نامیده است. در این گزارش آمده که زلزله ۷٫۳ ریشتری که در عمق ۱۴ مایلی زمین اتفاق افتاده از غرب ایران تا حلبچه عراق وسعت داشته است.

بیشترین تلفات این زلزله در شهر سرپل ذهاب ایران گزارش شده است، شهری که در استان غربی ایران – کرمانشاه – واقع شده است. تا زمانی که این گزارش منتشر شده تعداد کشته‎شدگان در ایران ۳۹۵ نفر و تعداد مجروحان ۶۶۵۰ نفر بوده است. این در حالی است که به ادعای CNN در عراق ۷ نفر کشته و ۵۳۵ نفر مجروح شدند.

نشنال جئوگرافیک نوشته تعداد کشته‎شدگان این زلزله به بیش از ۴۰۲ نفر رسیده و با توجه به این آمار این زلزله مرگبارترین زلزله سال ۲۰۱۷ بوده است. تا پیش  از این زلزله مکزیکو سیتی که در ماه سپتامبر رخ داد با ۳۶۹ کشته مرگبارترین زلزله سال جاری بود.

دلیل این زلزله برخورد دو صفحه از صفحات زمین است که در یکی از آن‌ها عراق و در دیگری ایران قرار گرفته است. صفحه عربستان با سرعت یک اینچ در هر سال به سمت صفحه اوراسیا در حرکت است. شاید این سرعت بسیار آرام به نظر برسد، اما انقدر بوده که رشته کوه‌های زاگرس را به وجود آورد؛ رشته کوهی که ۹۳۰ مایل است و از غرب ایران تا شمال شرقی عراق قرار گرفته است.