درنگ: براساس گزارش ساینس،‌ یکی از عجیب‌ترین پرسش‌های مطرح شده در ایگ نوبل سال ۲۰۱۷ این بود که آیا گربه‌ها مایع هستند یا جامد؟ پرسشی که توانست برای پرسشگرش جایزه ایگ نوبل فیزیک را به ارمغان آورد. این جایزه به تحقیقات علمی تعلق می‌گیرد که باعث می‌شود افراد بخندند و فکر کنند.

با این‌همه مارک آنتوان فردین فیزیکدان دانشگاه پاریس دیدرو زمانی که به مایع یا جامد بودن گربه‌ها فکر می‌کرد،‌ تصوری از جایزه ایگ نوبل نداشت. فردین متوجه شد که این حیوانات خانگی پشمالو می‌توانند خود را به شکل هر فضایی که درون آن می‌نشینند درآورند، رفتاری که بیشتر در مایعات دیده می‌شود.

cat liquid

از این رو وی با استفاده از اصول دانش رئولوژی،‌ شاخه‌‌ای از علم فیزیک که با تغییر شکل مواد سروکار دارد،‌ به محاسبه زمان استراحت گربه‌ها و یا همان زمانی که گربه‌ها خود را به شکل یک گلدان بزرگ یا سینک ظرفشویی درمی‌آورند پرداخت. نتیجه این بود که گربه‌ها می‌توانند متناسب با موقعیت هم جامد و هم مایع باشند.

  یک توصیه به صاحبان گربه‌های خانگی؛ برای آنها جعبه درست کنید

یک گربه درون جعبه‌ای کوچک می‌توانند مانند مایع رفتار کرده و تمامی فضاهای خالی جعبه را پر کند اما یک گربه درون وانی پر از آب تلاش می‌کند سطح تماسش با آب را به حداقل برساند و به جامد تبدیل می‌شود. فردین به خاطر این دستاورد جایزه ایگ نوبل ۲۰۱۷ را به دست آورد.

یک فیزیکدان با استفاده از اصول دانش رئولوژی،‌ به محاسبه زمان استراحت گربه‌ها و یا همان زمانی که گربه‌ها خود را به شکل یک گلدان بزرگ یا سینک ظرفشویی درمی‌آورند پرداخت. نتیجه این بود که گربه‌ها می‌توانند متناسب با موقعیت هم جامد و هم مایع باشند

دینامیک سیالات در این دور از رقابت‌های ایگ نوبل سهم قابل توجهی به دست آورد زیرا جایزه دوم ایگ نوبل نیز به دانشجوی نجوم و فیزیکی تعلق گرفت که کشف او در زمینه دلیل تمایل افراد به ریختن قهوه در حین راه رفتن بود. وی کشف کرد که گرفتن بدنه لیوان قهوه یا نگه داشتن دسته فنجان در حین راه رفتن باعث می‌شود که قهوه با شدت به دیواره‌های لیوان برخورد کند و زمین بریزد. راه چاره‌ای که جیوون هان برای جلوگیری از ریختن قهوه در حین راه رفتن توصیه کرده این است که لیوان را از بالا به دست بگیرید یا وارونه راه بروید تا از تلاطم شدید قهوه درون لیوان و در نهایت ریختن آن جلوگیری شود.

  ۸ دلیل برای راه ندادن حیوان خانگی به تختخواب

جایزه بخش اقتصاد ایگ نوبل نیز به گروهی از دانشمندان رسید که کشف کرده‌اند تماس برقرار کردن با تمساح زنده می‌تواند بر تمایل به قمار در افراد اثرگذار باشد. محققان استرالیایی در این پژوهش از بازدیدکنندگان یک مرکز نگهداری از تمساح پرسیدند که آیا میل دارند یک تمساح یک متری را بغل کنند یا نه. سپس از همین افراد خواسته شد پرسشنامه‌ای درباره بازی با ماشین‌های قمار پر کنند. نتایج نشان داد افرادی که مشکلات قماربازی مانند اعتیاد به قمار دارند،‌ پس از بغل کردن یک تمساح، شرط‌های سنگین‌تری می بندند.

گروهی از دانشمندان نیز درباره این موضوع که دوقلو‌ها در تشخیص هویت یکدیگر عملکرد بهتری از دیگران ندارند تحقیق کردند و موفق به دریافت ایگ‌نوبل در بخش شناختی شدند. محققان دریافتند دوقلوها به همان اندازه در تشخیص خود از قل دیگر توانایی دارند که افراد دیگر دارند،‌ به ویژه اگر برای چند ثانیه یکدیگر را ببینند. دلیل تنفر از پنیر در بخش پزشکی، کشف خون انسان در رژیم غذایی خفاش‌ها در بخش تغذیه و بزرگتر بودن گوش در مردان مسن‌تر در بخش آناتومی موفق به دریافت جایزه ایگ نوبل سال ۲۰۱۷ شده‌اند.

  فیلم | راه اندازی کافه گربه در قطار ژاپنی | استقبال ژاپنی‌ها از سفر با گربه