درنگ : فضولات انسانی محصول به دست آمده بعد از هضم غذا در بدن است و به دو صورت ادرار و مدفوع است. این فضولات می‏توانند جمع ‌آوری شوند و اقدامات لازم روی آن‌ها انجام شود که دوباره مورد استفاده قرار گیرند، البته این پروسه بستگی به میزان رعایت بهداشت در منطقه، سیستم فاضلاب و توالت‎ها دارد.

شرایط در سراسر دنیا برای بازیافت فضولات انسانی بسیار متفاوت است، در بسیاری از کشورهای پیشرفته روش دفع فضولات انسانی را دفع باز می‏نامند و در آن فضولات مستقیما به محیط زیست سپرده می‎شود، دلیلش هم این است که گزینه دیگری وجود ندارد.

در بسیاری از کشورهای دیگر فضولات با آب مخلوط شده، به محفظه‎های خاص منتقل شده و در نهایت به مرکز تصفیه فاضلاب منتقل می‎شود.

کود انسانی

بازیافت فضولات انسانی برای تهیه کود انسانی یکی از روش‌های استفاده بهینه از آن است. البته باید مراقب بود فضولات انسانی به طور مستقیم با خاک یک باغ مخلوط و استفاده نشوند، به این دلیل که فضولات انسانی که اقدامات لازم روی آن صورت نگرفته دارای میکروارگانسیم‎های خطرناک و مضری است که می‎تواند برای انسان‌ها کشنده باشد.

اما در صورتی که اقدامات لازم انجام شود این چرخه که همه فضولات انسانی در واقع از زمین آمده و به زمین بازمی‏گردند به بهترین شکل اجرا می‏شود. البته باید اقدامات لازم برای از بین بردن محتویات مضر آن انجام شود.

در برخی کشورها این روش جدا کردن محتویات مضر از فضولات انسانی با تکنولوژی‌های خاص انجام می‏شود و محصول نهایی هم برای استفاده به عموم مردم فروخته می‏شود.

یک روش خانگی برای این کار هم وجود دارد. در فروشگاه‎های آنلاین اینترنتی محفظه‏ای ویژه برای توالت وجود دارد که فضولات انسانی در آن قرار گرفته و جمع می‏شوند. این محفظه بوی بد فضولات انسانی را کاهش می‌دهد. بعد از آن باید فضولات را به دستگاه تهیه کود که بنا به دلایلی باید دور از خانه شما باشد منتقل می‎شود و روی آن باید از موادی مانند برگ‌های خشک شده، چمن خشک شده یا مواد دیگری که در دستورالعمل دستگاه تهیه کود به آن اشاره شده، پر شوند.

همچنین به این دستگاه تولید کود انسانی برای به دست آوردن کود قو‎ی‎تر می‎‏تواند از چیزهایی مانند پوست تخم مرغ، سبزیجات و … استفاده کرد. البته موادی هم هستند که استفاده از آن ممنوع است که در دستورالعمل دستگاه به آن‌ها اشاره شده، مانند لبنیات، لیمو، گوشت و …

همچنین مقدار آب و دمای این دستگاه خاص و توصیه شده در برگه دستورالعمل است و همچنین می‏‎توان از مواد معدنی اضافه در کود انسانی استفاده شود، مانند کربن و نیتروژن و ….

در نهایت این دستگاه کود انسانی قابل استفاده در باغ‌ها را به شما ارائه می‎دهد که می‏توان از آن برای پربارتر شدن محصول استفاده شود.

تولید کود انسانی در هائیتی

هائیتی یکی از کشورهایی است که در آن تولید کود انسانی انجام می‎شود. گزارشگر این برنامه توضیح می‎دهد که این شغل، شغل مورد علاقه صاحبان آن در هائیتی است. او ساشا کرامر نام دارد و اکولوژیست و حامی حقوق بشر است و با هدف نشان دادن علاقه افرادی که در هائیتی این کار را انجام می‎دهند و بزرگی کارشان این ویدئو را تهیه کرده است. او توضیح می‎دهد که در این فرآیند فضولات انسانی را به کود برای استفاده در کشاورزی تبدیل می‎کنند و خوشحالند که نیاز به واردات کود از خارج ندارند و محصولی داخلی استفاده می‎کنند.

همچنین در این کشور نیمی از مردم دسترسی به سرویس بهداشتی شخصی در خانه‎هایشان ندارند و به جای این که این اتفاق باعث شود بهداشتشان با مشکل رو به رو شود، سعی کردند از این موضوع در تهیه کود انسانی استفاده کنند.

بیشتر فرآیند تولید کود انسانی توسط نیروهای انسانی انجام می‎شود و حدود ۶ ماه زمان نیاز است تا این محصول به دست آید.  مردم هائیتی معتقدند خاک کشورشان به لطف این کود بارور و حاصلخیز شده و این کود یکی از بهترین انواع آن در جهان است. به همین دلیل هم تولید کود انسانی در هائیتی تبدیل به شغلی شده که مردم آن را شغلی بزرگ می‎دانند و با انگیزه و هیجانی خاص هر روز آن را انجام می‎دهند.