طاهره‌السادات میرقائمی در گفتگو با درنگ ضمن تاکید بر اینکه هرچه آموزش و درمان کودکان استثنایی در سنین اولیه صورت گیرد اثربخشی بالاتری را به همراه خواهد داشت درباره علل عقب‌ماندگی ذهنی این کودکان، اظهار داشت: بخش قابل توجهی از علل عقب‌ماندگی ذهنی، عدم رعایت اصول بهداشتی و ابتلای مادر به بیماری‌های مختلف، سوء تغذیه، مسمومیت، و مشکلات زمان زایمان است. عوامل وراثتی و ژنتیکی، فقر فرهنگی و فقدان محرک‌های محیطی جهت کسب تجارب محیطی و پرورش ذهن کودک و در نهایت مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر در طول دوران بارداری در عقب ماندگی ذهنی موثر است.

وی افزود: آموزش در پیشگیری نقش تعیین کننده‌ای دارد. تغذیه مناسب، واکسیناسیون، مشاوره‌های پزشکی و ژنتیکی، مشاوره‌های روانشناسی به والدین قبل از بارداری، توجه مادر به فصل بارداری به طوری که آمارها نشان می‌دهد کودکانی که در فصل پاییز به ویژه ماه‌های آبان و آذر متولد شده‌اند از کمترین میزان آسیب‌های جسمانی و حسی – حرکتی برخوردار بوده‌اند، زیرا بخش قابل توجهی از دوران بارداری مادر در فصل تابستان و بهار بوده گذشته است، بنابراین مادر نور آفتاب، ویتامین‌ها به خصوص ویتامین A را دریافت کرده و در معرض خطر آلودگی هوا و بیماری‌های عفونی مانند آنفولانزا قرار نداشت.

برترین خصوصیت مثبت کودکان استثنایی

به گفته این مدرس دانشگاه، در گروه‌های مختلف افراد استثنایی، ویژگی‌های مثبتی وجود دارد و در صورتی که مورد توجه قرار گیرد پیشرفت‌های زیادی را به همراه خواهد داشت. به طور مثال در گروه تیزهوشان ،عکس‌العمل سریع دستگاه عصبی نسبت به پدیده‌های مختلف، آسیب‌ناپذیری احساس خود ارزشمندی، حافظه قوی، پرانرژی بودن، درک سریع روابط بین عناصر و پدیده‌های مختلف، خوش خلقی و سلامت کلامی، قدرت رهبری وجود دارد.

وی درباره گروه بعدی، گفت: در گروه آهسته گام، کودکان آهسته گام و به ویژه سندرم داون دارای ظرفیت هوشی سیال بوده و در مراحل تحول ذهنی و در موقعیت‌های مختلف یادگیری توانمندی‌های متفاوتی را از خود نشان می‌دهند. بعضاً در موقعیت‌های شغلی آهنگری، گلیمبافی، فعالیت‌های باغبانی، توانمندی‌های خوبی از آنان مشاهده می‌شود.

به گفته میرقائمی، گروه نابینا با توجه به برتری حافظه شنیداری قابلیت‌های خوبی در پاسخگویی به تلفن دارند. در نهایت ضرورت دارد به این نکته توجه کرد در صورتی که توانایی‌ها و قابلیت‌های افراد استثنایی هر جامعه شناسایی و پرورش داده شود این گروه جزء یکی از برترین سرمایه‌های جامعه به حساب می‌آید.