درنگ : دهمین دوره از رویداد صبح خلاق تهران با حضور ۴۰۰ نفری سحرخیزان شهر، صبح جمعه در پردیس سینمایی قهلک برگزار شد. تمام بلیت‌های رویداد در کمتر از ۳۰ ثانیه رزرو شدند و این در حالی است که بیش از ۶۰ درصد شرکت‌کنندگان برای اولین یا دومین بار در این رویداد حضور داشتند.

 

صبح خلاق تهران رضا سیاح Reza Sayah CM Tehran (1)

 

رویداد صبح خلاق، رویدادی بین‌المللی است که بدون هیچ محدودیت و معیاری به صورت کاملاً آزاد و رایگان برای همه، اکنون در بیش از ۱۸۰ شهر دنیا از جمله تهران به صورت ماهیانه و هماهنگ برگزار می‌شود.

پذیرش رویداد با نظم و در کمال آرامش به همراه سرو صبحانه‌‌ای متنوع و حرفه‌ای صورت گرفت که پس از آشنایی و گفت‌وگوی حضار با یک‌دیگر، شرکت‌کنندگان وارد سالن همایش شدند. در حالی که تمامی صندلی‌های سالن اصلی و بالکن مطابق آمار ثبت‌نامی تکمیل شده، کماکان تعدادی از افراد وارد سالن می‌شدند که در نهایت به طور ایستاده نظاره‌گر رویداد بودند.

پخش آیاتی از کلام‌‌الله حکیم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران مقدمه‌ آغاز رویداد بود تا عباد غفوری نماینده رسمی و برگزارکننده رویداد جهانی صبح خلاق در شهر تهران بر روی سن حاضر شده و به معرفی رویداد بپردازد.

عباد غفوری ضمن صبح‌بخیر و خوش‌آمدگویی به حضار از اراده و حضورشان در رویداد فرهنگی صبح خلاق به جای خواب صبح‌گاهی جمعه قدردانی کرد و به تشریح ماهیت شکل‌گیری رویداد صبح خلاق و چشم‌انداز مدنظر آن پرداخت؛ چشم‌اندازی که بنا دارد زمینه‌ساز بسترهای لازم برای رشد خلاقیت بدون محدودیت در میان عموم افراد جامعه باشد؛ در حقیقت باور این است که تمام افراد جامعه لایق زندگی بهتر هستند و تنها باید فرصت شناخت و رشد آن‌ها فراهم شود که صبح خلاق بجا آوردن این مهم را مأموریت خود تعریف کرده و به رعایت تمامی ارزش‎های آن پایبند است.

دغدغه‌ی ارتقای فرهنگ، تجربه‌ حس خوب یک‌رنگی و صداقت در رفتار و کلام؛ ارتباطی سازنده و صمیمی توام با احترام با هم‌نوع؛ همه و همه نشان از حضور مثبت علاقه‌مندان به بهبود جامعه در رویداد صبح خلاق تهران دارد، رویدادی که شرکت‌کنندگان با امید به سهم‌داشتن در خلق زندگی بهتر گرد هم می‌آیند

رویداد صبح خلاق هر ماه پیرامون یک موضوع مشترک در سراسر جهان برگزار می‌شود و در تمامی شهرها نیز در هر ماه در خصوص همان موضوع واحد سخنرانی صورت می‌گیرد. سخنران اسفند ماه صبح خلاق تهران آقای رضا سیاح، خبرنگار بین‌المللی بودند و پیرامون موضوع جهانی کنجکاوی (Curiosity) به ایراد سخنرانی پرداختند.

رضا سیاح خبرنگار شبکه خبری France24، خبرنگار اسبق تلویزیون CNN و شبکه الجزیره بود که پیش از آغاز سخنرانی وی، فیلم کوتاهی از گزارش‌های تهیه‌شده توسط وی در رسانه‌های مختلف گوشه‌ای از پیشینه فعالیت این خبرنگار بین‌المللی با سابقه را به تصویر کشید.

خبرنگاری که ۲۰ سال به عنوان گزارشگر خبری فعالیت کرده و در اتفاقات مهمی از جمله حادثه ۱۱ سپتامبر، درگیری‌های افغانستان، لیبی، سوریه و انقلاب مصر گزارش تهیه کرده و اکنون دو سال است که به ایران بازگشته است و در صبح جمعه رویداد صبح خلاق تهران سخنرانی خود را با لبخند و پرانرژی آغاز کرد.

«خیلی خیلی ممنون صبح شما به خیر»  اولین کلماتی بود که سیاح گفت و در ادامه مطرح کرد که باور دارد همه ما به نوعی شبیه به هم هستیم و حتی شباهت‌هایمان خیلی بیشتر از تفاوت‌هایمان است و ابراز امیدواری کرد که با مطرح‌کردن تجربیاتش از کنجکاوی بتواند عاملی جهت آگاهی بیشتر شنوندگان نسبت به کنجکاوی خودشان باشد.

سالن در سکوت کامل منتظر شنیدن سخنرانی هیجان‌انگیز رضا سیاح، خبرنگار با تجربه است.

از کنجکاوی دوران نوجوانی‌اش می‌گوید، زمانی که سیزده چهارده ساله بوده و به محله‌های خطرناک فیلادلفیا سر می‌زده تا اتفاقات وحشتناک شهر را از نزدیک شاهد باشد؛ نوعی کنجکاوی که همیشه همراه رضا بوده او را به سمت شغل خبرنگاری سوق می‌دهد. به قول رضا خبرنگاری خوراک کنجاوی بود. هرچند امروز رضا در سخنرانی‌اش می‌گوید که آن‌قدر کنجکاو است که نمی‌خواهد فقط خبرنگار باشد، قصد دارد مستند و فیلم کوتاه هم بسازد.

در ادامه بخش‌هایی از سخنرانی رضا سیاح را از زبان خودش می‌خوانیم:

۲۰ سالی که خبرنگار بودم در ۱۱ شهر مختلف زندگی کردم، برخی شهرهایی بودند که اگر به واسطه شغل خبرنگاری نبود آنجا هرگز آن‌جا نمی‌رفتم چرا که محل مناسبی برای زندگی نبود. شهرهایی که تجربه‌ای متفاوت از فرهنگ‌های متنوع بود.

پنج سال در پاکستان زندگی کردم و با هیجان و ترس به پاکستان رفتم. پاکستانی که خودم تجربه کردم با آنچه رسانه‌ها نشان می‌دادند بسیار متفاوت بود؛ چرا که شناخت من از پاکستان بواسطه‌ پیش فرض‌های ذهنی محیطی بود که زندگی می‌کردم.

در هر جامعه‎ای سیستم فرهنگ‌سازی است که پیش فرض‎ها و دیدگاه ما را مشخص می‎کند؛ حتی می‌شود از آن به عنوان صنعت فرهنگ‌سازی نام برد.

در آمریکا این صنعت آن‌چنان نشان می‎داد که پاکستان کشور خطرناک و کثیفی است.‌ قدرت صنعت فرهنگ‎سازی را دیدم که چگونه ایجاد باور می‎کند،‌ باورهایی که اطلاعات ناقص و صنعت فرهنگ سازی چه میزان بر کنجکاوی ما اثر می‎گذارد؟ آیا کنجکاوی مربوط به خودمان است یا محیط بر ما اثر می‎گذارد؟ واقعیت این است که محیط بدون اینکه آگاه باشیم بر کنجکاوی ما تاثیر می‎گذارد!

از کودکی آرزو داشتم که خبرنگار باشم. همیشه باور داشتم که اولویت خبرگزاری‌ها اطلاع‌رسانی است،‌ محیط به من القاء می‌کرد که اوج موفقیت ورود به سی.ان.ان است اما زمانی که به پاکستان رفتم متوجه شدم اولویت اکثر خبرگزاری‌ها اطلاع‌رسانی نیست بلکه درآمدزایی است!

 

 

چگونه رسانه‌ها از قدرت استفاده می‌کنند که زمینه اختلاف را ایجاد کنند و چگونه به عنوان خبرنگار نشان دهم که افغانستان و پاکستان خطرناک است و آمریکا باید مداخله کند.

در آمریکا عاشق خودروی بی.ام.و شدم و ده سال تلاش کردم تا توانستم این خودرو را خریداری کنم. آیا علاقمندی من به بی.ام.و علاقه و کنجکاوی خودم بود یا تاثیر محیط؟ الان صاحب یک پیکان مدل ۵۱ هستم و برایم خریداری بی.ام.و خنده‌دار است چرا که عاشق پیکان هستم. کنجکاوی ۱۵ سال پیش مرا به سمت بی.ام.و برد و الآن به سمت پیکان.

در ۴۸ سالگی مجرد هستم که این انتخاب خودم است و محیط زندگی‎ام یعنی آمریکا تاثیر داشته است. جایی که ارزش‎ها به فردگرایی و پیشرفت شغلی و داشتن پول و مقام است تاثیرگذار بوده است.

نیروهایی بیرون از خود ما بر تصمیمات و کنجکاوی اثر می‎گذارد. ما افکاری داریم که به واقع معجزه است و هیچ وقت آرام نمی‎گیرد، سیستم افکار ما به دنبال معنا‎یابی زندگی است و نیروهایی هستند که از لحظه تولد می‎خواهند تصمیم بگیرند که چه چیزی خوب یا بد است،‌ چه کار کنیم یا نکنیم. نیروهایی مانند خانواده،‌ جامعه،‌ سنت و فرهنگ.

برخی نیروها هم هستند که می‌خواهند از کنجکاوی ما سوءاستفاده کرده و به آن جهت بدهند،‌ خوب است که از این نیروها آگاه باشیم،‌ هرچند گاهی سخت است که این نیروها را کنار گذاشته و دنبال کنجاوی خودمان باشیم. گاهی این فرهنگ و جامعه است که جلوی تصمیمات ما را می‎گیرد که البته اینکه به تنهایی تصمیمی بگیریم ترسناک بوده و احساس تنهایی می‎کنیم.

می‎خواهم به دلم گوش دهم و به صدای صنعت فرهنگ‎سازی توجه نکنم،‌ الآن نمی‎خواهم فقط خبرنگار باشم و می‎خواهم فیلم کوتاه و مستند تولید کنم. ما نقاش زندگی خودمان هستیم. تصمیم بگیریم که بجای نقاشی محیط و صنعت فرهنگ نقاشی خودمان را بکشیم و این خیلی مهم است که در مورد خومان کنجکاو باشیم.

بخش انتهایی رویداد صبح خلاق تهران سخنرانی‌های سی ثانیه‌ای است. واقعیت این است که زندگی و مشکلات پیچیده امروز راه حل‌های جدید می‌خواهد، افرادی که توانایی انتقال پیام یا مفهومی اثربخش را برای عموم افراد جامعه در ذهن دارند می‌توانند در مدت زمان سی ثانیه دغدغه‌ی فکری خود را برای حضار در سالن مطرح کنند تا بتوانند زمینه‌ساز خلق تفکری جدید در مسیر رشد و پیشرفت جامعه باشند.

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به توسعه‌ نگرش فرهنگی و دیدگاه اجتماعی خود اهمیت می‌دهید و توانایی صبح زود بیدارشدن در یک جمعه از هر ماه را دارید، به وب‌سایت رویداد صبح خلاق تهران به نشانی www.CreativeMornings.ir مراجعه کنید تا از زمان حضور آزاد و رایگان در دوره‌های آتی مطلع شوید.