درنگ : مدتی است که هشتگ MeToo# یا من هم همین‎طور در شبکه‌های اجتماعی داغ شده است. اما آیا این هشتگ می‎‌تواند متجاوزان را متوقف کند؟

چندی پیش «آلیسا میلانو» هنرپیشه سرشناس هالیوودی از بانوان دعوت کرد تا داستان‌های شخصی‌‏شان راجع به تجاوزهای جنسی که به آن‌ها شده را به اشتراک بگذارند. این که جامعه‎ای از بانوان قربانی در فضای مجازی ایجاد شود و با هم متحد باشند، اهمیت دارد اما باید این جامعه در دنیای واقعی هم تشکل شده و قدرت بگیرد تا هیچ مردی به خود اجازه تجاوز به زنان را ندهد.

Alyssa Milano

توئیتر گزارش داده که این هشتگ بیش از یک میلیون بار در ۴۸ ساعت استفاده شده است و میزان استفاده از آن در فیس‎بوک در ۲۴ ساعت بیش از ۱۲ میلیون بوده است.

اما نکته مثبت این کمپین چیست؟ این کمپین حداقل توانسته توجه دنیا را به موضوع تجاوز به زنان جلب کند. موضوع فقط تجاوز به افراد سرشناس و ستاره‌های هالیوودی نیست. بلکه هر زنی که مورد تجاوز قرار گرفته است حالا عضوی از این کمپین شده است. شاید همکار شما، هم دانشگاهی‎تان، یکی از بانوانی که می‏‌شناسید یا یکی از بهترین دوست‎هایتان.

امید است که با شناخته شدن این کمپین، مردم باعث شوند که اطرافیانشان از تجاوز به زنان یا حتی فکر به این موضوع دست بردارند. جامعه‎ای از زنان که مورد تجاوز قرار گرفتند و این کمپین را تشکیل دادند بر این باورند که در سال ۲۰۱۷ و با وجود این میزان از پیشرفته بودن و ارتقاء سطح فرهنگ و علم افراد، چنین موضوعی واقعا نباید وجود داشته باشد.

me too

هرچند پیش از این کمپین‎های مشابهی برای مسائل مختلف مانند مبارزه با نژادپرستی ایجاد شده است. هر چند که این کمپین‌‎ها نتوانستند به طور کامل مشکلات را ریشه‌کن کنند اما توانستند نظر عموم را به آن جلب کرده و حداقل نظر برخی از افراد را تغییر دهند.

امید بر این است که هشتگ «من هم همین‎طور» هم بتواند با تجاوز به زنان مبارزه کند.

  واکنش مدیر اسنپ به حادثه تجاوز راننده این شرکت به زن جوان