درنگ: دکتر حوریه حاتمی پزشک عمومی 

بیشتر خانم‌هایی که به کلینیک‌های زیبایی پوست مراجعه می‌کنند، افرادی هستند که برای جلوگیری از پیری زودرس مشتری همیشگی کلینیک‌ها می‌شوند. اما نکته قابل توجه در خصوص برخی مراجعه‌کنندگان این است که آنها معمولاً در سن‌های ۳۰ سالگی به بعد برای زیبایی پوست‌شان اقدام می‌کنند و قبل از رسیدن به این سن، هیچ کاری برای زیبایی و مراقبت‌های اولیه انجام نداده‌اند. به نظر می‌رسد فرهنگ پیشگیری بسیار پایین است و بسیاری از بانوان به آن توجهی ندارند.

آنها در سن ۳۰ سالگی به بعد متوجه پیری پوست می‌شوند و بدون هراس از هزینه‌های گزاف زیبایی، اقدامات مورد نیاز را با کمک پزشکان انجام می دهند. به طور کلی در کشورهای جهان سوم یک سونامی زیبایی پوست در حال وقوع است.

بیشتر خانم‌هایی که برای زیبایی پوست مراجعه دارند، افرادی هستند که از نظر روانی اذیت می‌شوند و بر این باورند بازگشت دوباره زیبایی، مشکلات روحی آنان را برطرف می‌کند.

توصیه ما برای مصرف کرم‌ها در بانوان این است که حتماً این اقلام بهداشتی را از داروخانه‌ها تهیه کنند و به مهر شبنم روی آن توجه کنند. مصرف کرم‌ها باید طولانی مدت و به عبارتی مادام‌العمر باشد، بنابراین بعد از مصرف دو یا سه ماه این کرم‌ها نباید انتظار مشاهده اثرات آن را داشت چرا که جذب پوستی کرم‌ها پایین است و در طولانی مدت نتایج آن مشخص می‌شود.

ساده‌ترین مراقبت از پوست مصرف روزانه کرم ضد آفتاب است که باید از دوران کودکی مورد استفاده قرار گیرد.