همچنین براساس نقشه مکان‌یابی بلند مرتبه‌سازی، محله قدیم تهران موسوم به ارگ قدیم، امن‌ترین ناحیه از نظر وجود گسل‌های زلزله است. برای مثال اتفاقی که برای مکان‌یابی ساختمان‌های مسکن مهر افتاد مصداق همین موضوع است. ایده مسکن مهر شاید ایده خوبی باشد اما ماهیت و چگونگی ساخت آن جای بحث و تامل دارد. به عنوان نمونه مسکن مهر فاز یازده پردیس  بدون در نظر گرفتن استانداردهای مکان‌یابی برای برج‌های بلندمرتبه در ارتفاعی بالاتر از حدمجاز ساخته‌ شده‌است. شاید به همین دلیل است که فاز یازده پردیس به دلایل متعدد روی دست دولت مانده و پیمانکار ترکیه‌ای (شرکت کوزو) این پروژه را رها کرده و رفته‌است.

بر اساس قانون ساخت و ساز در ارتفاع بالای هزار و هشتصد متر ممنوع است. دلیل آن هم این است که در ارتفاعات، طول موج برج‌ها بر اثر حرکات ناشی از زلزله بلندتر است و به همین دلیل زلزله چهارریشتری هم برج‌ها را خراب می‌کند چه برسد به زلزله هفت ریشتری.

همچنین در ساخت و مکان‌یابی دیگر برج‌های تهران و شکل‌گیری محله‌های جدید هم این بی‌تدبیری به چشم می‌خورد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

گسل ملاصدرا از خیابان شریعتی تا شهرک غرب انتقال یافته، محلات ونک، میرداماد، سعادت آباد و شهرک غرب را نا ایمن ساخته است. احداث برج میلاد دقیقا در مجاورت این گسل صورت گرفته است.

ساختمان مدرن اسناد ملی ایران دقیقا روی گسل بزرگ سید خندان و در فاصله ۱۰۰ متری محل تقاطع این گسل با گسل داوودیه قرار دارد.

ساختمان‌های بانک مرکزی بین فاصله ۲۰۰متری از گسل داوودیه و ۴۰۰ متری گسل سید خندان.

ساختمان روزنامه اطلاعات در کنار گسل در زیر بزرگراه جهان کودک واقع است و همچنین در پشت آن ساختمان گسل سید خندان قرار دارد.

مجموعه ساختمان‌های کتابخانه ملی ایران که یکی از سازه‌هایی است که مورد بازدید دانشجویان مهندسی عمران قرار می‌گیرد بر روی طاقدیس‌های داوودیه قرار دارد.

ساختمان بلند مرتبه بنیاد مستضعفان در کنار گسل تلویزیون واقع شده است.

ساختمان وزارت راه بین ۲گسل تلویزیون باختری و عباس آباد واقع شده است.

ساختمان‌های بلند مرتبه مسکونی و مدرن آتی ساز در کنار هتل اوین، در محل تقاطع گسل محمودیه و گسل عمود بر آن قرار دارند.

تنها پل معلق تهران یعنی پل پارک وی که در تقاطع خیابان ولیعصر و بزرگراه چمران واقع است دقیقا روی گسل محمودیه قرار دارد.

پل بزرگراه صدر روی خیابان دکتر شریعتی گسل قیطریه را قطع کرده‌است.