درنگ: شاید کمتر اتفاق بیفتد که کسی در تهران زندگی کند و گذرش به بازار بزرگ تهران نیفتاده باشد. بازار قدیمی که در منطقه ۱۲ شهری تهران واقع شده‌است. این بازار در میان خیابان‌های مولوی در جنوب، مصطفى خمینى (سیروس سابق) در شرق، پانزده خرداد (بوذرجمهری سابق) در شمال و خیام در غرب قرار گرفته‌ است. در تقاطع این خیابان‌ها میدان محمدیه، چهارراه مولوی و میدان پانزده خرداد در بیرون از محدودهٔ بازار و سبزه‌میدان در محدودهٔ بازار قرار گرفته‌است. ولی بسیاری ازما تهرانی‌ها با وجود رفتن‌های مکرر به بازار تهران تا به حال گذرمان به بنای تاریخی که در انتهای خیابان داور، خیابانی که درست مقابل بازار بزرگ تهران واقع شده نیفتاده است. مجموعه‌ای تاریخی که یادگار ارگ تاریخی تهران است و قدمتش به دوره صفویه و دوره شاه طهماسب اول بازمی‌گردد. ارگ سلطنتی در دوره کریم خان زند بازسازی شد و در دوره قاجار به محل دربار و سکونت سلاطین قاجار اختصاص یافت.
ایوان تخت مرمر، تالار آیینه، تالار الماس، تالار سلام، تالار ظروف، تالار عاج، چادرخانه، حوضخانه، خلوت کریمخانی، شمس العماره یا عمارت خورشید، عکسخانه، تالار برلیان، عمارت بادگیر، کاخ ابیض، موزه مخصوص و نگارخانه از بناهای تاریخی مجموعه کاخ گلستان است که قدم زدن در میان آنها ساعت زمان را حدود ۴۰۰ سال به عقب می‌کشد. فضای بیرونی و محوطه این مجموعه تاریخی هم بسیار دیدنی است و پوشیده از گل‌ها و درخت‌های بعضا با قدمت است.

کافه رستوران گلستان میزبان گردشگران داخلی و خارجی

خلاصه اگر به بازدید از فضاهای تاریخی شهر و در کنار آن نشستن در یک کافه دنج برای صرف غذا و نوشیدنی‌های ایرانی علاقه دارید، فضای تاریخی کاخ گلستان این امکان را در همه ایام هفته حتی پنچشنبه و جمعه‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر برای شما فراهم می‌کند تا یک روز متفاوت در فضایی آرام و تاریخی را در کنار خانواده تجربه کنید.

به گفته مدیریت کافه گلستان بیشتر در این فضا میزبان گردشگران خارجی هستیم که علاقه‌مند به امتحان کردن غذاها و نوشیدنی‌های ایرانی هستند. نوشیدن شربت‌های ایرانی که شامل گل محمدی، نعناع، بهارنارنج و سکنجبین می‌شود‌ در کافه رستورانی که چیزی ۴۰۰ سال قدمت تاریخی دارد، خالی از لطف نیست. دیوارهایی پوشیده از کاشی‌های زیبا و رنگارنگ و سقفی که قدمت معماری ایرانی را بیش از پیش نمایان می‌کند. به گفته مدیریت کافه رستوران، در دوره پهلوی به دستور فرح پهلوی، دیوارهای این رستوران مرمت شده‌اند و به همین دلیل بعضی از کاشی‌ها با جاهای دیگر تفاوت دارند.

کافه من گلستان درباره نوشیدنی‌های این کافه به کاپوچینوهای کافه با طراحی زیبای روی آن اشاره می‌کند که مورد توجه بسیاری از میهمانان کافه قرار گرفته است. انواع کباب‌های ایرانی هم در این رستوران برای علاقه‌مندان به این غذای محبوب ایرانی سرو می‌شود. همچنین این کافه رستوران، توجه به گیاهخوارها را هم فراموش نکرده و برای آنها بشقاب سبزیجات در نظر گرفته است. سالاد فصل، سزار و سرآشپز و انواع سوپ نیز در منوی این رستوران تاریخی شهر به چشم می‌خورد.

راه‌های دسترسی به کاخ گلستان

مترو؛ اگر قصد رفتن به مجموعه تاریخی کاخ گلستان را داشتید و می‌خواهید از وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به این محل استفاده کنید، انتخاب مترو یکی از بهترین گزینه‌ها است. چرا که با پیاده شدن در ایستگاه امام خمینی و انتخاب خط کهریزک، یک ایستگاه بعد به ایستگاه پانزده خرداد می‌رسید؛ درست ابتدای خیابان پانزده خرداد. یک پیاده روی کوتاه ۵ دقیقه‌ای ما را به میدان پانزده خرداد یا میدان ارگ سابق می‌رساند که مجموعه کاخ گلستان در آنجا واقع شده است. بنابراین به وسیله خط یک، تجریش– کهریزک از ایستگاه‌های خیام و ۱۵خرداد می‌توانید بسیار ساده و ارزان به این مکان تاریخی بروید.

وسیله نقلیه شخصی؛ برای رسیدن به خیابان پانزده خرداد با وسیله نقلیه شخصی باید بدانید، مجموعه تاریخی کاخ گلستان روبروی بازار تهران در قلب پایتخت ایران در میان خیابان‌های مولوی در جنوب، خیابان مصطفی خمینی در شرق، خیابان خیام در غرب و پانزده خرداد در شمال واقع شده است. شما از هریک از خیابان‌های ذکر شده قادر خواهید بود که به این مجموعه تاریخی برسید اما فراموش نکنید که این مکان در طرح ترافیک قرار دارد و دسترسی به آن را با ماشین شخصی به جز در روزهای تعطیل کمی سخت می‌کند.

تاکسی؛ برای دسترسی با تاکسی هم اغلب پایانه‌های بزرگ تاکسی همانند صادقیه و آزادی، خطی برای بازاربزرگ تهران دارند. اگر از هریک از پایانه‌های قابل دسترس خود، خط‌های بازار را بپرسید، راهنمایی‌تان خواهند کرد و شما با رسیدن به بازار بزرگ تهران می‌توانید خیابان داور یعنی خیابان روبروی بازار را به راحتی پیدا کرده و به میدان پانزده خرداد برسید که مجموعه تاریخی کاخ گلستان در آن واقع شده‌است.