یک مطالعه جدید در حال حاضر نشان می‌دهد که کافئین باعث حرکت پروتئین کنترل شده به میتوکندری می‌شود، باعث افزایش عملکرد آنها و محافظت از سلول‌های قلبی و عروقی از آسیب می‌شود.

این تحقیق، در مجله زیست شناسی PLOS، توسط جودیت هوندلر و جواهیم آلتشمیده از دانشکده پزشکی دانشگاه هاینریش هین و موسسه تحقیقاتی IUF-Leibnizدر زمینه پزشکی محیط زیست در دوسلدورف آلمان منتشر شده است، و آنها دریافتند اثر محافظتی در غلظت معادل مصرف چهار فنجان قهوه به دست آمده و این نشان می‌دهد که این اثر ممکن است از نظر فیزیولوژیکی مرتبط باشد.

محققان قبلا نشان داده‌اند که در غلظت‌های مرتبط با فیزیولوژی (یعنی سطوح پس از چهار و یا بیشتر فنجان قهوه)، کافئین ظرفیت عملکرد سلول‌های اندوتلیالی را بهبود می‌بخشد که در داخل رگ‌های خونی قرار دارد و این اثر شامل میتوکندری، نیروگاه‌های انرژی سلولی می‌شود.

Caffeine from four cups of coffee protects the heart

در اینجا، آنها نشان دادند که پروتئینی به نام p27، به طورعمده به عنوان بازدارنده چرخه سلولی شناخته شده است، در میتوکندری و در انواع سلول‌های اصلی قلب وجود دارد. در این سلول‌ها، میتوکندریP27 باعث ترویج مهاجرت سلول‌های اندوتلیال، و محافظت از سلول‌های عضلانی قلب در برابر از بین رفتن شده و موجب تبدیل فیبروبلاست‌ها به سلول‌های حاوی الیاف انقباضی می‌شود که برای بهبود عضله قلب پس از انفارکتوس ضروری است.

  دیابت می‌­تواند از علائم اولیه سرطان پانکراس باشد

آنها دریافتند که کافئین حرکت p27 را به میتوکندری منجر می‌شود و این زنجیره مفید را از بین می‌برد و در غلظتی که به وسیله نوشیدن چهار فنجان قهوه در انسان به دست می آید، انجام می شود. کافئین از موش‌های پیش دیابتی، چاق و موش‌های مسن در برابر آسیب‌های قلبی محافظت می‌کند.

این نتایج باید به استراتژی‌های بهتر برای حفاظت عضله قلب از آسیب، از جمله در نظر گرفتن مصرف قهوه یا کافئین به عنوان یک عامل رژیم غذایی اضافی در سالمندان منجر شود. علاوه بر این، افزایش میتوکندریال P27می‌تواند به عنوان یک استراتژی بالقوه درمانی نه تنها در بیماری‌های قلبی عروقی، بلکه در بهبود سلامت موثر باشد.

  طرز تهیه موکای ترک