درنگ: تب کنکور هیچ گاه فروکش نمی‌کند که هیچ، داغتر هم شده است، این تب، واگیردارتر از هر سال در کشور تبدیل به دغدغه تعداد زیادی از داوطلبان کنکور و حتی خانواده‌ها شده است.

با اینکه بخشی از پذیرش در دانشگاه‌ها بدون آزمون شده است و تنها با شرط معدل می‌توان وارد دانشگاه شد اما کنکور همچنان مانند غولی آهنین مقابل داوطلبان ایستاده است و جز با شرکت در کلاس‌های کمک کنکور و خرید چند صد هزار تومانی بسته‌های آموزشی، انگار به شکل دیگری نمی‌توان به جنگ کنکور رفت.

حالا در تازه‌ترین شکل درآمدزایی و البته به نام کمک به داوطلبان کنکور و برای اینکه زبان و ریاضی و فیزیک و عربی‌شان را ۱۰۰ درصد بزنند، کانال‌‌های تلگرامی به کمک برگزیدگان کنکور آمده‌اند.

  مدل‌های کوچولوی اینستاگرام؛ قربانی درآمدزایی مادران | آینده کودکانمان را تهدید نکنید

برگزیدگان کنکور سال‌های قبل با ایجاد کانال تلگرامی آمده‌اند تا علم خود را تبلیغ کرده و در اختیار مشتاقان ورود به دانشگاه قرار دهند و از این راه پولی هم به جیب بزنند.

این افراد برای جذب مخاطب، دست به تبلیغات در کانال‌های پر فالوور می‌زنند. برای مثال یکی از این برگزیدگان کنکور که خودش عربی را ۱۰۰ درصد زده است اقدام به ایجاد یک کانال تلگرام برای داوطلبان کرده است. این کانال حتی حدود ۱۵ هزار فالوور دارد اما پست‌هایی که در کانال قرار داده می‌شود آنقدر بین سایر داوطلبان خارج از کانال می‌چرخد که تعداد دفعات مشاهده آن به بیش از ۵۱ هزار نفر رسیده است.

قراردادن فیلم‌های آموزشی و نحوه صرف افعال به طور کامل در این کانال قرار داده شده است و داوطلبان کنکور ۹۷ هم می‌توانند با پرداخت مبلغ ۲۵۰ هزار تومان پکیج آموزشی عربی سال ۹۷ را خریداری کنند.

 

 

قیمت این پکیج‌ها البته در مقایسه با قیمت سایر بسته‌های آموزشی که آموزشگاه‌های کنکور در اختیار داوطلبان می‌گذارند، چندان گران نیستند. اما نکته وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم تعداد کانال‌های تلگرامی که دست به آموزش مجازی زده‌اند خیلی بیشتر از تعداد انگشتان دو دست است. به این معنا که در درس زبان، ادبیات فارسی، ریاضی و حتی عربی چندین استاد و داوطلب برگزیده کنکور، اقدام به فعال کردن کانال تلگرامی کرده‌اند.

  زندگی‌های خوب اینستاگرامی چقدر واقعیت دارند؟

در کانال دیگری که با کمک استادان آموزش‌های کنکور فعال شده است، علاوه بر آموزش گرامر، مکالمه و بیان نکات کلیدی که در کنکور به آن اشاره می‌شود، منابع اصلی کنکور هم منتشر و حتی در ادامه پست‌های کانال، نکاتی برای آرامش بخشیدن به داوطلبان ذکر شده است.

 

 

فارغ از اینکه این داوطلبان تا چه میزان می‌توانند از کانال‌های تلگرامی بهره ببرند تا در کنکور پیروز شوند و به رشته مورد نظرشان در دانشگاه راه یابند، بازار داغی برای برگزیدگان کنکور ایجاد شده است. نکته قابل تامل اینجاست که چرا کنکور از سوی متولیان آموزش عالی کشور تبدیل به سدی نفوذناپذیر شده که حتی برگزیدگان کنکور هم از این فضا برای درآمدزایی استفاده می‌کنند.

در تازه‌ترین شکل درآمدزایی و البته به نام کمک به داوطلبان کنکور و برای اینکه زبان و ریاضی و فیزیک و عربی‌شان را ۱۰۰ درصد بزنند، کانال‌‌های تلگرامی به کمک برگزیدگان کنکور آمده‌اند

آیا قرار نیست روزی سیستم آموزشی سایر کشورها به عنوان الگویی برای پذیرش دانشگاه در کشور ما مورد استفاده قرار گیرد؟

چنین به نظر می‌رسد با افزایش استرس‌ها و نگرانی‌های داوطلبان برای دانشجو شدن، سال به سال داوطلبانی که رتبه‌ها و درصدهای خوبی در کنکور کسب کرده‌اند با راه‌اندازی این کانال‌های تلگرامی و حضور در سایر شبکه‌های اجتماعی، منبع درآمدی برای خود ایجاد کنند که این موضوع نیاز به بررسی بیشتری از سوی دست اندرکاران آموزش عالی کشور دارد.