گزارش حقوق شهروندی

درنگ :  ۲۸ آذر سال جاری در حالی که چندماه از دور دورم ریاست جمهوری حسن روحانی می‌گذشت رئیس جمهوری در همایش حقوق شهروندی با بیان اینکه تا روزی که رئیس جمهور باشم از حق مردم حراست می‌کنم از وزرای خود و مسوئلان خواست تا گزارشی در خصوص حقوق شهروندی آماده کنند.

او اضافه کرد: از وزرا، معاونان و مسئولان می‌خواهم به مردم گزارش دهند که در طول یکسال گذشته چه اقداماتی برای اجرای حقوق شهروندی را انجام داده اند.

وی تاکید کرد: ما تمایل داشتیم تمام وزرا گزارش خود را در این همایش که به مناسبت سالروز رونمایی از حقوق شهروندی است را بخوانند اما به دلیل محدودیت زمان فقط تعدادی از مسئولین می‌توانند گزارش خود را ارائه دهند با این وجود از سایر مسئولین می‌خواهیم تا گزارش خود را مطرح کنند.

پس از این سخنان بود که به ترتیب شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهور در حقوق شهروندی، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، علی ربیعی وزیر کار، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و بطحائی وزیر آموزش و پرورش گزارشی از عملکرد یکساله خود در این حوزه ارائه دادند و حسن روحانی نیز پس از شنیدن صحبت‌های هریک از این افراد از آنها تشکر کرد و سخنانی را در مورد آنها بیان کرد.

به عنوان نمونه پس از گزارش شهیندخت مولاوردی با اشاره به مسئولیت سنگین ایشان که پایش مستمر همه وزارتخانه و دستگاه‌ها و گزارش‌گیری به مردم است از ایشان خواست که این امر را ادامه دهند و ضمن گزارش به رئیس جمهور به مردم نیز از روند کار خود گزارشی را تهیه کنند.

همچنین پس از صحبت‌های آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری ضمن تشکر از او از ایستادگی ایشان و دولت یازدهم در برابر فشار برای سخت کردن فضای مجازی نکاتی را مطرح کردند.

گزارش نا آرمی‌ها

اوایل دی ماه ایران بود که برخی شهرهای ایران صحنه‌ای از نا آرامی‌ها و اعتراض شهروندان به اوضاع اقتصادی و اجتماعی موجود شد. هرچند این نا آرامی‌ها از مشهد و با اعتراض گروهی از مخالفان دولت آغاز شد اما خیلی زود برخی شهرهای ایران را درگیر کرد تا جایی که معترضان به اوضاع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شعارهایی علیه تمام جناح‌های سیاسی حاکم سر دادند.

با شدت گرفتن این اعتراض تعدادی از معترضین دستگیر شدند و تعدادی نیز کشته شدند که در نهایت باعث اتمام این ناآرامی‌ها شد. با پایان گرفتن این اعتراض‌ها حسن روحانی از وزیر کشور خواست گزارشی در مورد این حوادث و وضعیت دستگیر شدگان تهیه کند.

او در جلسه هیات دولت در چهارشنبه ۲۰ دی به وزیر کشور مأموریت داد ظرف یک هفته با هماهنگی شوراهای تأمین، گزارش دقیقی از حوادث اخیر و افرادی که در اثر این حوادث دستگیر، مصدوم و یا احیاناً کشته شده‌اند، به تفکیک و بیان دقیق علت و چگونگی هر بخش را به وی ارایه کنند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز پس از این گزارشی را تهیه و به ایشان ارسال کرد و در این اضهار کرد: بر اساس اطلاعات دستگاه‌های انتظامی و امنیتی و سایر دستگاه‌ها، ضمن شناسایی و معرفی ریشه‌ها و بسترهای ایجاد این ناآرامی‌ها، پیشنهاداتی در راستای جلوگیری از وقوع اینگونه حوادث در گزارش فوق ذکر شده است.

گزارش قطع فضای مجازی

اتفاق دیگری که در خلال این حوادث رخ داد قطع فضای مجازی بود که حسن روحانی از وزیر ارتباطات درخواست تهیه گزارشی در این مورد و رفع هرچه سریعتر این موضوع را کرد.

گزارش‌های دیگر

درخواست رئیس جمهور از وزرا و مسئولان برای تهیه گزارش به این چند مورد ختم نمی‌شود و پیشتر در سال جاری و سال‌های گذشته در مورد حوادث گوناگون از جمله زلزله کرمانشاه، حادثه پلاسکو، ماجرای اسید پاشی اصفهان و … نیز رئیس جمهور از وزرا و مسئولین درخواست تهیه گزارش کردند.

این بار نیز او از وزیر راه خواست تا گزارشی از چگونگی سقوط هواپیمای تهران – یاسوج ارائه دهد.