درنگ: رفتینگ (rafting) قایق‌ سواری و گشت و گذار در مسیر یک رودخانه خروشان است که به دلیل شدت امواج و کف روی آب، به آن قایقرانی روی آب‌های سفید نیز ‌می‌گویند.

تصور شما حتما این است که برای استفاده از این تفریح باید مهارت خاصی داشته باشید اما واقعیت این است که برای این تفریح نیازی به تخصص خاصی نیست و آنچه که لازم است تمایل به تجربه هیجان بالاست.

در رفتینگ شما گاهی پارو می زنید و گاهی اجازه می دهید جریان خروشان آب شما را هدایت کند البته که شما یک لیدر هم دارید و شما را راهنمایی می کند بنابراین نیازی به نگرانی نیست.

آنچه که در کنار قایق سواری می تواند برای شما لذت بخش باشد طبیعت اطراف این رودخانه‌هاست. در عین حال در حالی که جریان آب آرام است ناگهان صدای امواج خروشان در فاصله ای نه چندان دور انتظار شما را می کشند که این همان هیجانیست که سراپای وجودتان را می گیرد.

در این شرایط برای رویارویی با امواج متلاطم آماده می شوید، جای خود را در قایق محکم می‌کنید، به آرامی وارد امواج شده اما ناگهان تکان‌های شدید قایق آغاز می‌شود و آب از رودخانه وارد قایق می‌شود. برای چند لحظه ناخودآگاه اطراف خود را به دلیل همین تکان‌های هیجان انگیز نمی بینید. اما پس از عبور از این جریان خروشان آب، جریان آب کم کم آرام شده و دوباره احساس آرامش خواهید کرد تا دوباره برای تلاطمی جذاب آماده شوید.

آیا رفتینگ خطرناک است؟

رفتینگ، همانند سایر فعالیت های ماجراجویانه در طبیعت استانداردهای اجرایی خود را دارد. در اجرای سفرهای ماجراجویانه دو نکته بسیار مهم است: استفاده از ابزار تخصصی و اجرا توسط تیم حرفه ای. نبود هر یک از آنها به معنای حادثه است! با رعایت استانداردهای ایمنی، استفاده از راهنماهای حرفه ای رودخانه و تجهیزات تخصصی رفتینگ، می توان سفری هیجان انگیز، آرامش بخش و ایمن را تجربه کرد ولی اجرای سفر توسط افراد ناشی می تواند بسیار خطرناک باشد.

انجام تفریح رفتینگ دارای ۶ کلاس به شرح زیر است که به تناسب مسیر رودخانه، موانع و پیچیدگی متغیر است.

 

 حتما به توصیه‌های زیر توجه کنید:

  • رودخانه هایی که دارای قسمت های خروشان ۱ تا ۲ هستند تقریبا برای توریست‌ها از ۶ تا ۶۰ سال و حتی بیشتر مناسب هستند.
  • بیشتر قسمت های رودخانه سفیدرود در استان گیلان و زاینده رود در استان های اصفهان و چهار محال و بختیاری سطح ۲ تا ۳ برای توریست های ماجراجو که از نظر جسمی و روحی سالم و به دنبال هیجان هستند و در رده سنی ۱۲ تا ۵۰ سال قرار دارند مناسب هستند. همچنین رودخانه ارمند حدفاصل روستای معدن تا پل ارمند در استان چهار محال و بختیاری، بخشی از رودخانه هراز قبل از گزنک در استان مازندران، سزار در استان لرستان، سیروان در استان کردستان و کرمانشاه و … در این کلاس قرار دارند.
  • شرکت در سفرهای رودخانه ای در رودخانه های سطح بالاتر از ۲ برای افرادی که دارای ناراحتی های تنفسی و قلبی و یا دارای معلولیت های جسمی هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود.
  • سطح ۳ تا ۴ برای قایقرانان حرفه ای و طبیعت گردان و ماجراجویان حرفه ای که با قایقرانی در رودخانه آشنایی دارند و به دنبال هیجان بسیار زیاد هستند. مثال رودخانه ارمند قبل از روستای معدن
  •  سطح ۴ تا ۵ برای قهرمانان قایقرانی در رودخانه های وحشی و قایقران های ماجراجو مناسب است. بخش هایی از رودخانه هراز در استان مازندران، بختیاری در استان خوزستان و …
  •  سطح ۵ تا ۶ برای قایقران های ماجراجو که قصد انجام کارهای بزرگ را دارند و حاضرند در این راه جان خود را به خطر بیندازند. بخش هایی از رودخانه هراز در استان مازندران، بختیاری در استان خوزستان و …
  •  سطح ۶ ویژه دبوانگان قایقرانی که قصد ثبت رکورد دارند، مثلا پریدن با قایق از آبشاری به ارتفاع ۷۰ متر. در این سطح خطر مرگ قایقرانان را تهدید می کند و کوچکترین اشتباه می تواند منجر به مرگ قایقران شود. همانگونه که مشخص است افرادی که سابقه قایقرانی در رودخانه را ندارند به هیچ وجه نباید در رودخانه ای که درجه سختی بیش از ۳ دارد شرکت کنند.

البته افراد علاقمند به این ورزش و تفریح برای پیگیری حرفه‌ای آن باید دوره‌های تخصصی مربوطه را که عموما در سه سطح آموزش داده می شود را بگذرانند که این دوره‌ها شامل امداد و نجات سیلات و رودخانه، دوره‌های قایقرانی (رفتینگ) در رودخانه‌های وحشی سطح و دوره های قایقرانی (کایاک سواری) در رودخانه های وحشی هستند.

 

رودخانه ارمند

رودخانه ارمند در استان چهارمحال و بختیاری مناسب برای کایاک سواری از مبتدی تا حرفه‌ای و رفتینگ

رودخانه سفیدرود

رودخانه سفیدرود در استان گیلان (درجه امواج ۲ تا ۳) مناسب برای رفتینگ و کایاک سواری

رودخانه سزار

 رودخانه سزار در استان لرستان (درجه امواج ۲ تا ۴) مناسب برای رفتینگ و کایاک سواری از مبتدی تا حرفه‌ای

رودخانه کرج

 رودخانه کرج دراستان تهران (درجه امواج ۲ تا ۴) مناسب برای کایک سواری و رفتینگ حرفه‌ای

رودخانه سیروان

 رودخانه سیروان در استان کردستان (درجه امواج ۳ تا ۵) مناسب برای رفتینگ و کایاک سواری از مبتدی تا پیشرفته

رودخانه زاینده رود

 رود خانه زاینده رود در استان‌های اصفهان و چهار محال و بختیاری (بیشتر مسیر آب راکد است و در محدوده پل‌ زمانخان)

رودخانه چالوس 

استان مازندران (درجه امواج ۳ تا ۴) مناسب برای کایک سواری حرفه‌ای. برای رفتینگ مناسب نیست

رودخانه دز

استان های لرستان و خوزستان (درجه امواج ۳ تا ۵)