ولی حتی راه‌های دیگری هم برای نقشه‌یابی بهتر در برنامه محبوبتان نیز وجود دارد. در ادامه به چگونگی عدم انتخاب مسیر از بزرگراه‌ها و عوارضی‌ها در این سه برنامه می‌پردازیم.

اپل مپ

دو روش در اپل مپ برای اجتناب از بزرگراه‌ها و عوارضی‌ها وجود دارد: از داخل برنامه یا از طریق برنامه تنظیمات آیفون.

 

اگر برنامه نقشه اپل را باز دارید٬ فقط کافی است درست مثل همیشه مقصد خود را در آن مشخص کنید ولی قبل از زدن دکمه بزرگ سبز رنگ “GO” نوار پایین صفحه را به بالا بکشید تا لینک “Driving Options” نمایان شود. بر روی آن کلیک کنید تا دو گزینه که در عکس زیر مشخص است نمایان شود. در صورت فعال کردن گزینه اول٬ از عوارضی‌ها اجتناب می‌شود و در صورت فعال بودن گزینه دوم نقشه از انتخاب مسیر‌های دارای بزرگراه خودداری می‌کند. به یاد داشته باشید که با فعال کردن هر یک از گزینه‌ها٬ برنامه انتخاب را به حالت پیش‌فرض می‌شناسد و در استفاده‌های بعدی نیز استفاده می‌شود.

apple map

عملیات مشابه بالا را می‌توان از برنامه تنظیمات اصلی آیفون نیز انجام داد. وارد برنامه تنظیمات شوید و MAPS را انتخاب کنید٬ سپس بر روی قسمت “Driving & Navigation” کلیک کنید. در این قسمت نیز گزینه‌های بالا را مجددا مشاهده خواهید کرد.

apple map

 

گوگل مپ

اگر شما گوگل مپ را به اپل مپ ترجیح می‌دهید٬ باید گفت که حتی گزینه‌های بیشتری هم در دسترس خواهید داشت. با باز کردن برنامه مثل همیشه مقصد را مشخص کنید٬ سپس بر روی سه نقطه بالا سمت راست صفحه کلیک کنید تا نیم صفحه تنضیمات از پایین صفحه ظاهر شود. گزینه “Route options” را انتخاب کرده. در این قسمت علاوه بر گزینه‌های اجتناب از بزرگراه‌ها یا عوارضی‌ها همچنین به گزینه اجتناب از کشتی‌های ویژه حمل و نقل نیز دسترسی دارید.google map

اگر نسخه دسکتاپ گوگل مپ گوگل مپ استفاده می‌کنید٬ فرایند کمی متفاوت است. بعد از مشخص کردن مقصد کافیست گزینه “Options” را انتخاب کنید تا با باز شدن نیم صفحه از سمت چپ به منوی گزینه‌ها دست پیدا کنید.

google map desktop

 

ویز

درست مثل گوگل مپ٬ در ویز نیز می‌توانید از بزرگراه‌ها٬ عوارضی‌ها و کشتی‌های حمل و نقل اجتناب کنید. برای فعال کردن این گزینه‌ها٬ برنامه را باز کنید و بر روی گزینه Search کلیک کنید (شبیه شیشه ذره‌بین است) تا منوی اصلی باز شود. سپس بر روی آیکون چرخ دنده کلیک کنید تا منوی “Avoid toll roads” نمایان شود و با فعال کردن آن می‌توانید از عوارضی‌ها اجتناب کنید. ولی برای اجتناب از بزرگراه‌ها و کشتی‌ها می‌بایست بر روی گزینه Navigation در پایین همین صفحه کلیک کنید تا گزینه‌های Avoid ferries و Avoid freeways نمایان شود.

waze map