درنگ: «بعد از این که سپتامبر سال گذشته شغل مارکتینگم را از دست دادم، انگیزه‌ام برای پیدا کردن کار جدید را هم از دست دادم. حساب مصاحبه‌هایی که انجام داده بودم از دستم خارج شده بود. یک شغل نیمه وقت هم داشتم و حسابی برنامه‌ام شلوغ شده بود. آن کار نیمه وقت باعث شد کمی آرامش پیدا کنم و حالا حدود یک ماه است که برای هیچ شغلی اقدام نکرده‌‍ام. از طرفی آخرین کاری که برایش مصاحبه کردم بودم را بسیار دوست داشتم و واقعا از این که نتوانسته بودم به آن برسم حسابی ناراحت بودم. دیگر این موضوع باورم شده بود که نمی‌توانم شغل پیدا کنم چون تخصصی ندارم، نمی‎توانم تخصص هم پیدا کنم چون شغلی ندارم. پر کردن فرم درخواست، جستجو و تحقیق و سفر برای مصاحبه، همه این‌ها مدام برای من تکرار می‌شد و هیچ نتیجه‌ای هم نداشت. این موضوع مرا به شدت ناامید کرده بود. حالا نمی‌توانم برای هیچ شغلی درخواست ارائه دهم چون اعتماد به نفس کافی ندارم. اما احساسم به من می‌گوید این شرایط هیچ چیز را درست نمی‌کند، اما باز هم نمی‌‍دانم چه کنم».

این مطلبی بود که توسط فردی در وب سایت روزنامه «گاردین» منتشر شده بود و از مردم خواسته بود با کامنت گذاشتن به او کمک کنند تا راه حل مشکلش را پیدا کند. جالب‌ترین واکنش‌ها به مطلب او و راه حل‌های ارائه شده به شرح زیر است. موارد زیر را هم مردم عادی که شاید تجربه چنین شرایطی را داشتند برای او نوشتند.

  • به نظرم بهتر است خیلی به خودت سخت نگیری. بالاخره یک کار نیمه وقت داری و این یعنی زمان داری تا سر فرصت کار مورد علاقه‌ات را پیدا کنی. شاید حتی این فرصتی باشد تا به جای جستجو برای کار تصمیم بگیری کار مورد علاقه خودت را راه‌اندازی کنی.
  • من هم تجربه هر دو طرف بودن را دارم، هم کسی بودم که با افراد جویای کار مصاحبه می‌کردم و هم کسی بودم که برای یافتن کار مصاحبه کردم. باید سعی کنی همان چیزی شوی که مصاحبه کننده دنبالش است. البته راهی نیست که بفهمی او چه می‌خواهد. باید اعتماد به نفس داشته باشی، حرف‌هایی بزنی که شانست را بالا ببرد، پیش از آن درباره کمپانی تحقیق کرده باشی، البته که کنترل نتیجه در اختیار تو نیست.
  • تو شغل نیمه وقت داری پس سعی کن در این شغل تجربه‌ای که آن‌ها دنبالش هستند را پیدا کنی. جایگزینی مناسب پیدا کن، داوطلبانه سر کار برو، تجربه کسب کن و دوباره کاری را پیدا کن که آن را دوست داری.
  • شاید بهتر باشد این طور به موضوع نگاه کنی، این که تو مصاحبه‌های خوبی انجام دادی خیلی هم خوب است. اگر همه این کمپانی‌ها علاقه‌ای به جذب تو نداشتند یعنی این کار برای تو مناسب نیست. سعی کن از هر مصاحبه درس و تجربه‌ای کسب کنی. به نظرم از کمپانی‌هایی که قبولت نمی‌کنند درخواست کن دلایل قبول نکردنشان را به تو بگویند. من هم این شرایط را داشتم و تنها راه این است که انگیزه فراوان داشته باشی.
  ۸ رشته و شغل که شما را هرگز بیکار نخواهد کرد