درنگ: مؤسسات تحقیقاتی دولتی با عنوان «برنامه ملی شناخت دستگاه‌های مضر برای سلامتی انسان» به‌تازگی در گزارشی اعلام کرده‌اند که تلفن همراه به‌خودی خود موجب مرگ و میر کاربران نمی‌شوند اما نحوه استفاده از آنها ممکن است کاربران  را با خطرات بیشتری مواجه سازد.

آنها همچنین در گزارش و مقالات خود تأکید کرده‌اند که استفاده درست از تلفن همراه  به هیچ عنوان مشکلی ایجاد نکرده و ضرری برای سلامتی انسان ندارد اما کاربران با رعایت یک سری نکات مهم می‌توانند برای همیشه جان خود را از گزند احتمالی تلفن همراه احتمالی حفظ کنند. جان بوچر، دانشمند ارشد مؤسسه NTP در تشریح این موضوع می‌گوید: در این تحقیقات که برروی موش‌ها صورت گرفته است، تشعشعات و پرتوهای حاصل از فعالیت تلفن همراه روی ایجاد تومورهای سرطانی یا افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های خاص تأثیری نگذاشته است و اگر هم این مسأله تأثیرگذار بوده، احتمال بسیار ضعیفی داشته و بیشتر به خاطر جهش‌های ژنتیکی موش‌ها اتفاق افتاده است. وی در ادامه افزود: وضعیت سلامتی موش‌هایی که در بلندمدت در برابر امواج تلفن همراه  قرار گرفتند با آن دسته از موش‌هایی که در برابر این امواج قرار نگرفتند، تفاوتی ندارد. البته این در حالی است که قرار گرفتن در برابر امواج  تلفن همراه مشکلات دیگری همچون اختلالات خواب، سردرد، چشم درد و افسردگی را برای آنها در پی خواهد داشت.

جان بوچر تأکید کرد که کاربران گوشی‌های هوشمند باید نکات زیر را رعایت کنند تا سلامتی خود و اطرافیان خود را تا حد امکان تضمین کنند:

۱. هنگام استفاده از گوشی همراه و تماس گرفتن با مخاطبان، از هندزفری و هدفون استفاده کنید و برای صحبت کردن، گوشی را در کنار گوش و سر خود نگذارید.

۲. در صورت نیاز نداشتن به تلفن همراه آن را خاموش کرده یا روی حالت پرواز قرار دهید.

۳. هنگام خواب، علاوه بر خاموش کردن دستگاه آن را از خود دور کنید.

۴. تلفن همراه را به هیچ عنوان زیر سر و بالش خود نگذارید.

۵. تلفن همراه را در جیب‌های شلوار یا پیراهن خود که در فاصله بسیار نزدیکی به بدن قرار دارد، قرار ندهید.

۶. در صورت نیاز نداشتن به اینترنت و سرویس‌های آنلاین، اتصال اینترنت همراه یا وای فای گوشی خود را خاموش کنید.

وی همچنین خاطرنشان کرد که برندهای برتر تکنولوژی معمولاً تلفن همراه

با کیفیت‌تر و بهتری را ارائه می‌دهند بنابراین بهتر است کاربران برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان خود از گوشی‌هایی که درصد ساطع کردن امواجشان کمتر است، استفاده و خریداری کنند.