درنگ: یکی از راه‌های قدیمی برای خواباندن بچه‌ها این است که آن‌ها را روی پاهایتان قرار داده و تکان دهید. اما خیلی اوقات به سختی بچه را می‎خوابانید و وقتی می‎خواهید او را به تختش منتقل کنید دوباره بیدار می‌‏شود. روش‌هایی وجود دارد که مانع از بیدار شدن بچه می‎شود.

وضعیت ایده‎آل را برقرار کنید

اگر فکر می‎کنید فرزندتان زود از خواب بیدار می‎شود بهتر است قبل از خواب شرایط را برایش فراهم کنید، مثلا لباس مناسب خواب به تن داشته باشد. بعد از بلند کردن بچه کاری نمانده باشد که قبل از منتقل کردنش به تخت انجام دهید.

چشم‌ها را نگاه کنید

به چشم‌های فرزندتان نگاه کنید. اگر پشت پلک‎هایش تکان می‌خورد یعنی هنوز به طور کامل خوابش نبرده و باید اجازه دهید ماهیچه‌های بدنش ریلکس شوند و کاملا خوابش ببرد. دستش را کمی بالا برده و رها کنید اگر مستقیم به پایین افتاد و تکان اضافه نخورد یعنی کاملا خواب است.

یک دست روی شکم

وقتی می‎خواهید او را جا به جا کنید یک دستتان که پشت او قرار دارد، اما دست دیگر را به آرامی روی شکمش نگه دارید. اگر در تخت خواب فرزندتان بیدار شد آرام آرام شکمش را ماساژ دهید تا دوباره خوابش ببرد.

سعی دوباره

شاید درست زمانی که می‎خواهید فرزندتان را به تخت خودش منتقل کنید بیدار شود، در این صورت باید چند دقیقه دیگر صبر کرده و به کارتان ادامه دهید. این یعنی او هنوز به خواب عمیق فرو نرفته است و زمان بیشتری نیاز دارد.