درنگ: راه‎هایی برای درمان کودکی که مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته وجود دارد اما پیشگیری بهتر از درمان است. در زیر به ۷ نکته اشاره می‎کنیم که با رعایت آن‎ها احتمال وقوع چنین مشکلی برای فرزندانمان کاهش پیدا خواهد کرد.

قدم اول

باید اطلاعاتمان درباره این موضوع را بالا ببریم و کارهایی که ریسک وقوع این اتفاق را بالا می‎برد را انجام ندهیم. بهتر است درباره کودکمان به هرکسی اعتماد نکنیم.

قدم دوم

باید کارهایی که ریسک وقوع این اتفاق را دارد را به حداقل برسانیم. سعی کنید هرچه بیشتر مانع قرار گرفتن فرزندانتان در شرایطی شوید که باید با یک فرد بزرگسال تنها باشد.

قدم سوم

باید در این مورد صحبت کرد. کودکان معمولا این مسائل را مخفی می‎کنند، اما وقتی ببینند والدینشان به راحتی در این باره صحبت می‎کنند ترس آن‌ها از صحبت درباره چنین مواردی هم از بین خواهد رفت.

قدم چهارم

هوشیار باشید. فکر نکنید فهمیدن نشانه‌های این موضوع که کودک مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته ساده است. همیشه علائم وجود دارند اما برای درک آن‌ها نیاز به هوشیاری شما است.

قدم پنجم

برنامه داشته باشید و بدانید که کجا خواهید رفت و برای فرزندانتان چه مکان‎هایی را در نظر گرفته‎اید. این را هم بدانید که در صورت مواجه شدن با چنین مسائلی چطور باید واکنش نشان دهید.

قدم ششم

سریع واکنش نشان دهید. اگر حستان به شما می‎گوید که مثلا در مهد کودکی فرزند شما اذیت می‏‎شود، حتی اگر دلیلی برای آن ندارید و این فقط یک حدس است فرزندتان را به مهدی دیگر بفرستید و او را جا به جا کنید. بزرگ‏ترین مشکل افراد این است که حس خودشان را نادیده می‎گیرند.

قدم هفتم

در زمینه اطلاع‎رسانی درباره چنین مسائلی فعال باشید. با این کار شما هم یکی از افرادی خواهید بود که در فرهنگ‎سازی برای مقابله با این جرم سهیم بودید. سعی کنید والدین دیگر را به انجام کارهایی که خودتان انجام می‎دهید تشویق و آن‌ها را مطلع کنید.