درنگ :  در دنیای پیش رو، ابتلا به هر نوع بیماری تنها جنبه وراثتی ندارد، کافی است مشکل عصبی یا روحی داشته باشیم. حتی در تماس با محیطی آلوده و تغذیه سالم ممکن است هر نوع بیماری را میهمان بدن ما سازد.

یکی از این بیماری‌که متاسفانه در کشور ما همه گیر شده MS است. یک بیماری خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی، سلول‌های عصبی را به عنوان عامل بیگانه شناسایی کرده و آنها را تخریب می‌کند.

چطور نشانه‌های ام.اس را بشناسیم؟

یکی از اولین نشانه‌های بیماری ام.اس، سوزش دست و پاست که در یک سمت بدن، هر دو دست یا هر دو پا بروز می‌یابد. این نشانه به شکل سوزن سوزن شدن، یخ کردن و گزگز شدن خود را نشان می‌دهد که چند روز ادامه می‌یابد.

تاری دید در بیماری ام.اس هم یکی از اولین نشانه‌هاست که در آن یک چشم به طور تدریجی بینایی خود را از دست می‌دهد و همراه با درد است؛ یعنی وقتی فرد چشم خود را حرکت می‌دهد دچار درد می شود.

علامت بعدی بیماری ام.اس در مراحل اولیه، ضعف و کاهش قدرت اندام‌هاست. فرد احساس می‌کند، نمی‌تواند از پله بالا برود یا احساس ناتوانی در پاها می‌کند؛ به علاوه ضعف در یک طرف بدن که به تدریج هم این ناتوانی‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود.

هیچ یک از علائم ام‌.اس گذرا و لحظه‌ای نیست؛ به این معنی که تاری دید، عدم تعادل، کاهش قدرت حتماً باید حداقل ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد تا بتوان به بروز این بیماری شک کرد، بنابراین افراد نباید با تجربه کردن لحظه‌ای چنین علائمی، نگران ابتلا به ام‌اس شوند.

به سایر علائم ابتلا به ام.اس در ادامه اشاره می‌شود:

_احساس شوک الکتریکی که با برخی حرکات سر به فرد دست می‌دهد

_بی‌حسی و ضعف در یکی از دست‌ها، پاها و یا هردو که معمولاً در یک طرف بدن و یا پایین تنه اتفاق می‌افتد.

– دوبینی یا تاری دید

– سوزش و درد در قسمت‌هایی از بدن

– لرزه، عدم هماهنگی یا راه رفتن لرزان

– خستگی

– سرگیجه

کاهش و ضعف حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مشکلات زبانی از اختلالات رایج در نتیجه ی پیشرفت MS است که البته خیلی وقت‌ها می‌تواند از علائم شروع این بیماری باشد.

بی‌اختیاری در دفع ادرار و مدفوع در بیماری MS دور از انتظار نیست.  تقریباً ۸۰ درصد بیماران مبتلا به MS در کنترل ادرار و مدفوع خود مشکل دارند. این افراد معمولا از احساس دفع ادرار مکرر و ناگهانی در عذاب هستند.

ابتلا به بیماری آزاردهنده‌ای نظیر MS، علاوه بر آسیب جسمی می‌تواند ابزاری برای شکنجه روحی فرد باشد. بسیاری از مبتلایان به ام اس، احساس افسردگی، تحریک‌پذیری و تغییرات خلق و خو را یکی از مشکلات رایج خود بیان می‌کنند.