درنگ: مو یکی از مهمترین عوامل زیباتر دیده شدن افراد محسوب می‌شود. مو یک موجود زنده است که دقیقاً از هر آنچه افراد می‌خورند و می‌آشامند تغذیه می‌کند؛ درست همانند یک جنین در بدن مادر. 

اگر تغذیه سالم به ریشه مو و ساقه‌های آن نرسد، با موهایی کدر، آسیب‌دیده و شکننده مواجه می‌شویم. تمام وعده‌های غذایی که ما میل می‌کنیم تاثیر زیادی در رشد و حفاظت از مو دارد.

بانوان معمولاً از داشتن موهایی آسیب دیده و شکننده بیشتر از آقایان رنج می‌برند به خصوص اینکه رنگ کردن مو در بانوان بسیار شایع است و به کار بردن مواد شیمیایی در رنگ‌های مو، باعث از بین رفتن تمام مواد مغذی سالم در آن می‌شود.

گاه نمی‌دانیم از چه ماده‌های غذایی باید بیشتر بهره برد تا مویی سالمتر داشته باشیم. خوردن یک لیوان آب هم حتی برای رفع تشنگی مو مفید است چه برسد به مواد مغذی چون گوشت و حبوبات که سایر نیازهای مو را تامین می‌کنند.

مهمترین نیازهای مو در جدول زیر ذکر شده است، با تامین روزانه و هفتگی این نیازها می‌توانیم به راحتی از مو خود محافظت بیشتری به عمل آوریم.

ردیفنیازمندی‌های مومنابع تامین نیاز مو
۱پروتئین، کربوهیدرات‌های پیچیده و چربی‌های مفیدگوشت‌های کم چرب، گوشت ماکیان، ماهی، تخم مرغ، فرآورده‌های لبنی، سویا، آجیل‌ها و دانه‌ها
۲بیوتین(ویتامین H)بیوتین در تخم مرغ، گل کلم، جگر گاو، قارچ‌ها، ماهی سالمون، اسفناج، سینه مرغ، پنیر، مخمر آبجو و آجیل‌ها یافت می‌شود
۳ویتامین ۶ B و ۱۲ Bغذاهای غنی از ویتامین ۶ B عبارتند از اسفناج، فلفل دلمه‌ای و برگ شلغم

ویتامین ۱۲ B نیز در مواد غذایی چون جگر، پنیر، تخم مرغ کامل، گوشت گاو، مرغ، گوشت گوسفند، ماهی، شیر و ماست یافت می‌شود

۴ اسید فولیکدل، جگر، قلوه، سنگدان مرغ، سفیده تخم‌مرغ، حبوبات، بادام و آجیل‌ها
۵کربوهیدرات‌هایی که دارای اسید فولیک استنان‌های تهیه شده از غلات کامل (نان سبوس دار)، سیب‌زمینی و سیب‌زمینی شیرین
۶ویتامین cرژیم غذایی که سرشار از میوه‌ها و سبزی‌هایی مانند مرکبات و سبزی‌هایی که برگ‌های سبز تیره دارند (کلم پیچ، بروکلی، جوانه‌ها، اسفناج) باشد نیاز روزانه به این ویتامین را تامین می‌کند
۷امگا ۳ (اسید چرب مفید)ماهی‌های چرب، دانه کتان و انواع مغزها
۸آبروزی ۸ لیوان آب بنوشید
۹ آهنآهن موجود در گوشت حیوانات راحت‌تر از آهن موجود در پروتئین‌های گیاهی مثل عدس و لوبیا جذب می‌شود
۱۰مس و رویموادغذایی غنی از روی: پروتئین‌های حیوانی، بادام زمینی، تخم کدو، نخود و گندم

مواد غذایی غنی از مس: جگر، آرتیشو، آووکادو، موز، سیر، حبوبات، قارچ، مغزها، دانه‌ها، سیب‌زمینی، آلو