درنگ: اما چنین پاسخ‌هایی دانشمندان و روانشناسان را راضی نمی‌کند، به همین دلیل است که سال‌ها برای شناسایی شاخص‌های دقیقی که باعث افزایش جذابیت و محبوبیت فردی نزد فرد دیگر می‌شود تحقیق کرده‌اند و دریافته‌اند با رعایت این چند اصل شاید بتوانید محبوبیت خود را نزد دیگرن افزایش دهید:

 • از دیگران تقلید کن

این استراتژی که بازتابش نام دارد، شامل تقلید ظریف و زیرکانه برخی از رفتارهای فردی است که با او هستید. زمانی که با فردی صحبت می‌کنید، تلاش کنید زبان بدن، اشاره‌ها و بیان و حالت صورت آنها را تقلید کنید. در سال ۱۹۹۹ محققان دانشگاه نیویورک پدیده‌ای به نام تاثیر آفتاب‌پرستی را مشاهده کردند، پدیده‌ای که در آن افراد ناآگاهانه رفتارهای یکدیگر را تقلید می‌کنند، و این تقلید کردن دوست‌داشته‌شدن را تسهیل می‌کند.

در این پژوهش محققان از ۷۲ زن و مرد درخواست کردند تا کارهایی را با کمک یک هم‌گروهی که برای محققان کار می‌کردند، انجام دهند درحالی همکارها ممکن بود رفتار داوطلبان را تقلید کنند یا نکنند. رفتار داوطلبان در طول این آزمایش ثبت شد. در انتها از داوطلبان خواسته شد تا میزان علاقه خود را به هم‌گروهی‌شان بگویند. در نهایت محققان دریافتند داوطلبانی که هم‌گروهیشان از رفتار آنها تقلید کرده‌ بود،‌ بیشتر از دیگر داوطلبان نسبت به هم‌گروهی خود ابراز علاقه کردند.

 • با آنها وقت بگذران

روانشناسان دانشگاه پیتسبورگ برای اثبات این موضوع که مردم از افرادی که برایشان آشنا هستند بیشتر خوششان می‌آید (تاثیر درمعرض قرارگیری) از چهار داوطلب زن درخواست کردند به عنوان دانشجو بر سر کلاس‌های روانشناسی حاضر شوند. هر زن در زمان‌هایی متفاوت بر سر کلاس‌ها حاضر شد. زمانی که تصاویر این چهار زن به دانشجویان مرد نشان داده شد، دانشجویان نشان دادند بیشتر جذب زنانی شده‌اند که حضور بیشتری در کلاس‌ها داشته‌اند، حتی اگر تعاملی میان آنها برقرار نشده‌باشد.

 

زمانی که با فردی صحبت می‌کنید، تلاش کنید زبان بدن، اشاره‌ها و بیان و حالت صورت او را تقلید کنید | در سال ۱۹۹۹ محققان دانشگاه نیویورک پدیده‌ای به نام تاثیر آفتاب‌پرستی را مشاهده کردند، پدیده‌ای که در آن افراد ناآگاهانه رفتارهای یکدیگر را تقلید می‌کنند و این تقلید کردن دوست‌داشته‌شدن را تسهیل می‌کند

 

 • از دیگران تعریف کن

مردم صفاتی که از آنها برای توصیف دیگران استفاده می‌کنید را با شخصیت شما مرتبط می‌سازند. این پدیده که انتقال رفتار خود به‌خودی شهرت دارد، حتی می‌تواند زمانی رخ می‌دهد که مردم می‌دانند صفت‌های بیان شده توصیف واقعی از افرادی که درمورد آنها صحبت می‌شود نیست.

به گفته گرتچن رابین نویسنده کتاب پروژه شادی، هرآنچه درباره دیگران بگویید بر دیدگاه افراد از شما تاثیر دارد. اگر فردی دیگر را باهوش و مهربان توصیف کنید، مردم شما را با این صفات مرتبط می‌سازند و برعکس اگر دائما از دیگران بدگویی کنید، افراد و حتی دوستانتان به تدریج صفات بدی را به شما نسبت خواهند داد.

 • احساسات مثبتت را رو کن

واگیری احساسی پدیده‌ای را توصیف می‌کند که در آن افراد به شدت تحت تاثیر حالات روحی یکدیگر قرار می‌گیرند. براساس نتایج تحقیقی که توسط دانشمندان دانشگاه اوهایو انجام گرفته، انسان‌ها می‌توانند ناخودآگاهانه احساسات یکدیگر را حس کنند، زیرا انسان به صورت ذاتی حرکات و حالات چهره دیگران را تقلید می‌کنند و در نتیجه حسی مشابه فرد مقابل خود خواهند داشت. اگر می‌خواهید دیگران زمانی که با شما هستند شاد باشند، تلاش کنید با احساسات مثبت با آنها ارتباط برقرار کنید.

 

اگر می‌خواهید دیگران زمانی که با شما هستند شاد باشند، تلاش کنید با احساسات مثبت با آنها ارتباط برقرار کنید

 

 • مهربان و شایسته باش

روانشناسان دانشگاه پرینستون نظریه مدل محتوای کلیشه‌ای را مطرح کرده‌اند: افراد دیگران را بر اساس مهربانی و شایستگی آنها قضاوت می‌کنند.

براساس این نظریه اگر بتوانید خود را فردی خونگرم، دوستانه و غیررقابتی نشان دهید، افراد حس می‌کنند می‌توانند به شما اعتماد کنند. اگر حس رقابت‌جویانه از خود نشان دهید، مثلا در سطح تحصیلی یا اقتصادی بالاتری از دیگران قرار داشته‌باشید، افراد تمایلی ندارند که به شما احترم بگذارند.

ایمی کادی روانشناس دانشگاه هاروارد می‌گوید نشان دادن خونگرمی و پس از آن شایستگی به ویژه در ملاقات‌های کاری از اهمیت بالایی برخوردار است. به گفته وی از دیدگاه تکاملی برای انسان بسیار مهم است که بداند فردی شایستگی اعتماد او را دارد یا نه.

 • گاه و بیگاه نقص‌هایت را رو کن

روانشناسان معتقدند مردم پس از آنکه مرتکب اشتباهی شوید،‌ بیشتر شما را دوست خواهند داشت، البته به شرطی که شما را فردی شایسته بدانند. آشکار کردن اینکه شما آدم کاملی نیستید شما را نسبت به افراد اطرافتان مرتبط‌‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌سازد. الیوت آرنسون محقق دانشگاه تگزاس اولین بار این پدیده را زمانی کشف کرد که درحال مطالعه روی تاثیر اشتباهات ساده روی جذابیت انسان‌ها بود.

وی از دانشجویانش خواست تا به صدای افرادی گوش دهند که درحال پاسخ دادن به پرسش‌های یک مصاحبه بودند. زمانی که افراد به خوبی از پس مصاحبه بر می‌آمدند اما در انتها فنجان قهوه را روی میز می‌ریختند،‌ درصد محبوبیت آنها نسبت به افرادی که همه‌کار را بی‌نقص انجام می‌دادند، بیشتر می‌شد.

 • بر ارزش‌های مشترک تاکید کن

براساس پژوهشی کلاسیک که توسط تئودور نیوکامب انجام گرفته، افراد بیشتر جذب کسانی می‌شوند که بیشتر شبیه آنها هستند و این پدیده اثر شباهت – جذابیت نامیده می‌شود. وی در پژوهش خود رویکرد داوطلبان نسبت به موضوعاتی جنجنالی مانند رابطه جنسی و سیاست را ارزیابی کرد و سپس این افراد را در یک مکان قرار داد تا در کنار یکدیگر زندگی کنند.

در پایان اقامت داوطلبان، آنهایی که درمورد موضوعات مطرح شده رویکردی مشابه داشتند، بیشتر جذب یکدیگر شده‌بودند. جالب‌تر اینکه نتیجه پژوهشی جدید از محققان دانشگاه ویرجینیا نشان داده اعضای نیروی هوایی آمریکا به هم‌رزم‌هایی که رفتارهای منفی مشابهی با آنها دارند گرایش بیشتری پیدا می‌کنند تا آنهایی که رفتارهای مثبت مشابه دارند.

 

محققان همچنین دریافته‌اند اگر در اولین ملاقات با فردی لبخند بزنید، او بعد‌ها شما را بهتر به خاطر خواهد آورد

 

 • آنها را لمس کن

لمس کردن ناخودآگاهانه زمانی رخ می‌دهد که شما فردی را آنچنان نامحسوس لمس کنید که وی متوجه لمس شما نشود. نمونه‌های رایج زدن به پشت شانه یا لمس کردن بازوی افراد در حین صحبت کردن است که احساس دوستی بیشتری به آنها خواهد داد.

دانشمندان دانشگاه می‌سی‌سی‌پی این اثر را روی انعام دادن به گارسون رستورانی آزمایش کرده و از برخی از گارسون‌ها درخواست کردند که هنگام پس دادن بقیه پول مشتری، به آرامی شانه یا دست‌های آنها را لمس کنند. نتیجه نشان داد گارسون‌هایی که دست مشتریان را لمس کرده‌بودند انعام بیشتری به دست آورده‌اند.

 • بخند

در پژوهشی که در دانشگاه ویومینگ انجام گرفت، از ۱۰۰ داوطلب زن خواسته شد تا به عکس زنی دیگر در چهار حالت مختلف نگاه کنند: در حالت «لبخند و حالت باز و آرام بدنی»، در حالت «لبخند با حالت بسته بدن»، «بدون لبخند با وضعیت بدنی باز و آرام» و «بدون لبخند با وضعیت بدنی بسته». نتیجه نشان داد زنان چهره خندان زن درون عکس را ترجیح می‌دهند بدون توجه به اینکه بدن او در چه وضعیتی قرار دارد. محققان همچنین دریافته‌اند اگر در اولین ملاقات با فردی لبخند بزنید، او بعد‌ها شما را بهتر به خاطر خواهد آورد.

 • رازت را بگو

خود ابرازی شاید یکی از بهترین تکنیک‌های ایجاد رابطه با افراد باشد. محققان دانشگاه نیویورک در پژوهشی دریافتند دانشجویانی که در یک آزمایش گروهی، اطلاعات بیشتری از هم‌گروهی خود به دست آورده‌اند نسبت به دانشجویانی که بسیار محدود و سربسته گفتگو کرده‌اند، با هم احساس نزدیکی بیشتری می‌کنند. زمانی که اطلاعاتی خصوصی را با فردی دیگر در میان می‌گذارید، آنها احساس نزدیکی بیشتری می‌کنند و احتمال اعتماد آنها به شما در آینده افزایش پیدا می‌کند.

 

افراد بیشتر جذب کسانی می‌شوند که بیشتر شبیه آنها هستند و این پدیده اثر شباهت – جذابیت نامیده می‌شود

 

 • رازدار باش

محققان دانشگاه فلوریدا دریافته‌اند افراد در روابط خود ارزش بسیار بالایی برای قابل اعتماد بودن و اعتماد کردن قائل هستند. این دو ارزش به ویژه زمانی که افراد دوست یا کارمند ایده‌آل خود را تجسم می‌کنند، اهمیت پیدا می‌کند. به گفته محققان قابل اعتماد بودن از چندین بخش تشکیل شده‌است: صداقت، قابلیت اعتماد و وفاداری و اگرچه هریک از اینها برای ایجاد رابطه‌ای موفق اهمیت دارد، صداقت و قابل اعتماد بودن در قلمرو دوستی نقشی حیاتی به عهده دارند.

 • شوخ‌طبع باش

محققان دانشگاه ایلینویز و کالیفرنیا دریافته‌اند که هر زمان فردی درباره دوست ایده‌آل خود می‌اندیشد،‌ حس شوخ‌طبعی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. محققان همچنین معتقدند شوخ‌طبعی در مرحله اول شناخت افراد می‌تواند میزان محبوبیت فرد را افزایش دهد و حتی جذابیت‌های رومانتیک آنها را نیز بیشتر می‌کند.