دکتر محمد حیدرپور در گفتگو با درنگ درباره فوت آتنا اصلانی دختر هفت ساله پارس آباد مغان اظهار داشت: در چنین مواقعی جوی در کشور ایجاد می‌شود اما برخورد با این مسائل باید با هماهنگی صورت گیرد؛ به عنوان مثال، رسانه‌های ارتباط جمعی، قوه قضائیه و قوه مجریه با همکاری نیروی انتظامی و خانواده‌ها می‌توانند به راحتی هماهنگ شده و با این مشکل جدی، برخورد ریشه‌ای داشته باشند.

وی ادامه داد: رسانه‌های مجازی و صدا و سیما نقش اصلی‌تری بر عهده دارند چرا که به علت پرمخاطب بودن، تمام افکار عمومی متوجه عمق فاجعه می‌شود و افراد بیمار چنین جراتی را برای خود متصور نمی‌شوند. اگر در یک کشور توسعه‌یافته این اتفاق برای کودکی رخ می‌داد تمام دستگاه‌های مرتبط با کمک شبکه‌های مجازی و البته خانواده‌ها دست به دست هم می‌دادند تا این مسئله بار دیگر دامان جامعه را نگیرد.

  مقصر حادثه‌های تلخ تجاوز به کودکان کیست؟ | تابویی که باید شکسته شود

این جامعه شناس فرهنگی گفت: متاسفانه وقتی در لایه‌های مختلف تعرضاتی صورت می‌گیرد نسبت به آن در جامعه چشم‌پوشی می‌شود. مصادیق ناهنجاری در هر جامعه‌ای وجود دارد و برخورد جدی با آن معمولاً صورت نمی‌گیرد از این رو تعداد جرم و جنایات در حق کودکان افزایش می‌یابد. فوت آتنا اصلانی روح جامعه را جریحه‌دار کرده است و الان زمانش فرا رسیده مردم با کمک رسانه‌ها و خانواده‌ها اجازه رشد چنین اتفاقاتی را ندهند.

به گفته دکتر حیدرپور، صدا و سیما می‌تواند در این زمینه کارشناسان و متخصصان را گرد هم آورد و این مسائل موشکافی شود. وقتش رسیده دیالوگ‌ها در این باره افزایش یابد و تحلیلی جامعه‌شناسانه انجام شود.

وی درباره لزوم آموزش به کودکان در مواجه با چنین افرادی تاکید کرد: برخی افراد تاکید دارند در این زمینه نباید آموزشی به کودکان داد اما کشورهای توسعه یافته دقیقاً کودکان خود را برای چنین مسائلی آموزش می‌دهند. خانواده‌ها و مهدکودک‌ها می‌توانند خیلی راحت این آموزش‌ها را به کودکان ارائه دهند و آنها را از نقاط حساس بدن خود مطلع کنند تا آنها در مواجه با آزار و اذیت از جان و ناموس خود دفاع کنند. نیازی نیست حتماً آموزش‌ها تخصصی باشد.

وی افزود: وقتی کودکی مورد تعرض قرار می‌گیرد، ناآگاهانه و از روی ترس این مسئله را بیان نمی‌کند چون آموزشی ندیده است، این کودکان سریع به دام افراد بوالهوس می‌افتند در حالیکه کودک آموزش دیده در مواجه با چنین اتفاقی بلافاصله خانواده را مطلع می‌سازد. ممکن است اذیت و آزارهای جنسی حتی از سوی اقوام و فامیل درجه یک کودک اتفاق بیفتد و او باید آمادگی دفاع از خود و بیان آن را به والدینش داشته باشد.

  چرا آتنا قربانی شد؟ | نمونه‌های وحشتناک تجاوز به کودکان در کشور

دکتر حیدرپور بار دیگر بر نقش پر رنگ صدا و سیما در آموزش این مسائل به کودکان تاکید کرد و گفت: صدا و سیما نگوید این مسائل اعتبارش را زیر سوال می‌برد، این رسانه تاثیرگذار می‌تواند در قالب مسائل خیلی ابتدایی و به زبانی ساده آموزش را برای کودکان رواج دهد.

وی اظهار داشت: در جوامع توسعه‌یافته که پوشش خانم‌ها متفاوت است کسی جرأت ندارد مزاحم بانوان شود چرا که قوانین سفت و سختی وجود دارد و قانون با این افراد برخورد جدی را در پیش می‌گیرد. متاسفانه بسیاری از فجایع نظیر اذیت و آزار کودکان ناگفته باقی می‌ماند و اگر شکایتی هم به دادگاه شود به علت حجم زیاد پرونده‌های قضایی و مالی، می‌ماند یا فرد از شکایت خود صرفنظر می‌کند. این همه پرونده و شکایت باید سر و سامان داده شود تا پرونده‌های آزار و اذیت کودکان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

جامعه شناس فرهنگی در بخش دیگری از این گفتگو با درنگ به اتفاق تلخ دیگری اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگترین روانشناسان جهان بر این باور است که خانه فرد امن‌ترین جای دنیاست اما متاسفانه تبدیل به خطرناک‌ترین مکان شده است. بر اساس آمار روانشناسان و جامعه شناسان کودکان زیادی از سوی نزدیکان درجه یک خود مثل پدر یا برادر مورد تجاوز قرار می‌گیرند که مانند رازی سر به مهر باقی می‌ماند.