درنگ: آیا تا به حال شده از خودتان یک سلفی بگیرید و بعد از نگاه کردن به آن با خود بگویید «این حتی شبیه به من هم نیست»؟ نکاتی که در خوب یا بد شدن سلفی‌ها تاثیرگذار هستند، بسته یا باز بودن زاویه عکس، نوع لنز گوشی یا دوربین عکاسی و چیزهایی شبیه به این است. اگر درباره این مسائل بهتر بدانید قطعا می‌توانید سلفی‌های بهتری هم بگیرید. در زیر به نکته‌ای که برای گرفتن سلفی‌های بهتر به شما کمک می‌کند اشاره می‌کنیم:

این که در عکس‌ها شبیه به انسان معمولی باشید کار سختی است. اسمارت‌فون‌ها هم اصلا آن را راحت‌تر نمی‌کنند. سازنده‌های لنز این گوشی‌ها طوری آن‌ها را طراحی کرده‌اند که بتوانند زاویه باز زیادی را داشته باشند و به همین دلیل وقتی سعی می‌کنید با این لنزها قابی بسته عکاسی کنید کار برایتان سخت‌ می‌شود.

چیزی که کار را سخت‌تر می‌کند این است که هر گوشی لنز مخصوص با خود با زاویه منحصر به فردی دارد که باعث می‌شود برای عکاسی با آن نیاز به هماهنگی با آپشن‌ها باشد.

لنزهایی که زاویه بازتری دارند باعث می‌شوند که چهره فرد در هنگام سلفی کارتونی شود، بازتر از آن باعث می‌شود ریز و فشرده باشید. به همین دلیل است که عکاسان حرفه‌ای سعی می‌کنند برای عکاسی‎شان از دوربین‌هایی با لنزهای ۸۵ میلیمتری استفاده کنند که پیدا کردن آن‌ها روی گوشی‌ها معمولا کار سختی است.

البته می‌شود با گوشی هم عکس‌هایی گرفت که کاملا معقول و زیبا باشند. برای این کار باید به قسمت‌های کنار عکس نگاه کنید تا با دقت روی اشیاء آن قسمت متوجه شوید لنزتان چقدر عکس را بیش از اندازه کشیده است. مثلا گاهی متوجه می‌شوید در عکس‌ها فکتان بیشتر از اندازه واقعی بزرگ است، آن زمان باید گوشی را کمی عقب‌تر ببرید، سرتان را به مرکز قاب بیشتر نزدیک کنید، فاصله چانه و پیشانی‌تان از دوربین گوشی به یک اندازه باشد، در نتیجه عکسی به دست می‎‌آید که بیشتر از همیشه شبیه به چهره واقعی خودتان است.

عکس‌هایی که در آن‌ها سرتان در مرکز قاب است و کمی هم با لنز دوربین فاصله دارد بهتر هستند.

اگر دوست دارید چهره‌تان کارتونی شود باید به لنز نزدیک‌تر شوید.