درنگ : طبق آمار منتشر شده از زمانی که علاقه مردم به گرفتن عکس‎های سلفی بیشتر شده، درخواست برای جراحی بینی حداقل در امریکا بیشتر شده است!

همه ما این شرایط را تجربه کردیم و سعی می‌‏کنیم با گوشی موبایلمان عکسی از خودمان بگیریم که جذابیت بیشتری داشته باشد اما بعد که به عکس نگاه می‌کنیم همه‌چیز خوب است به جز چهره خودمان که معمولا هم بینی بسیار بزرگی از خودمان در تصویر به جا گذاشته‌ایم.

تحقیقات نشان داده در عکس‎های سلفی بینی فرد حدود ۳۰ درصد بزرگ‎تر از اندازه واقعی به نظر می‌‏رسد. دلیلش هم سبک فوکوس دوربین موبایل روی سوژه‎ها است. به عکس زیر توجه کنید، عکس سمت راست حالت عادی و عکس سمت چپ یک سلفی است.

اما برای گرفتن عکس سلفی مناسب باید تنها به دو چیز دقت شود، فاصله و زوایا. برای تنظیم فاصله باید کمی درباره عملکرد و سبک کار لنز دوربینتان بدانید. فواصل کانونی لنز دوربین هستند که باعث تغییراتی در عکس اصلی می‌‏شوند. هر فاصله کانونی برای نوعی عکس ایده‎آل است. برای مثال اگر کلوزآپی از یک سوژه بسیار دور بخواهید نیاز به لنزهای زوم دارید، اگر می‌‏خواهید عکس‌‏ها فضای هرچه بیشتری را نشان دهند نیاز به لنزهای واید دارید. اما لنزهایی که عکاسان پرتره معمولا از آن استفاده می‎کنند بین ۵۰ تا ۸۵ میلی‏متری هستند. این لنزها وقتی از فاصله طبیعی و درست با آن‌ها عکاسی شود واقعی‎ترین عکس‌ها و نزدیک‏ترین به سوژه واقعی را می‏‌گیرند. اما لنز دوربین لنزی است که بیشتر واید است و در نتیجه وقتی با آن سلفی گرفته شود سوژه‎ها را کارتونی نمایش می‎دهد.

معمولا فاصله دست انسان تا صورت که در سلفی گرفتن فاصله‌‏ای ثابت است باعث می‌‏شود بینی ۳۰ درصد بزرگ‌تر نشان داده شود. این فاصله معمولا ۳۰ سانتیمتر است. تحقیقات نشان داده بهترین حالت و واقعی‌‏ترین تصویر از چهره انسان‎ها زمانی است که برای سلفی گرفتن فاصله دست با آن حدود ۱۵۲ سانتی‎متر باشد. اما شکی در این نیست که بهترین حالت این است که دوربین را به فرد دیگری بدهید تا از شما عکس بگیرد. آن عکس مطمئنا کیفیتی بهتر از یک سلفی خواهد داشت، حتی اگر عکاسش کاملا آماتور باشد.

به یاد داشته باشید هرچه لنز گوشی موبایل از شما دورتر باشد تصورتان بیشتر شبیه خود واقعی‏تان است. پس اگر می‌‏خواهید سلفی بگیرید، نمی‌‏توانید دستتان را ۱۵۲ سانتی متر از خودتان دور کنید، اما سعی کنید تا حد ممکن دستتان را بکشید و دور کنید.

نکته دوم که باید به آن توجه داشته باشید این است که تا حد امکان سعی کنید صورتتان در مرکز تصویر باشد و پیشانی و چانه شما در یک خط موازی با سطح گوشی قرار گیرد، یعنی صورتتان زاویه نداشته باشد.