دکتر مینا محمدی دکتری رشته شیمی با گرایش فرمولاسیون در گفتگو با درنگ درباره رعایت نکات ضروری در خصوص استفاده از کرم‌های ضد آفتاب به میزان SPF موجود در این کرم‌ها اشاره کرد و گفت: SPF یا “Sun Protection Fector” در کرم ضدآفتاب یک فاکتور است. این فاکتور نشان می‌دهد پوست تا چه میزان در مقابل اشعه خورشید محافظت می‌شود.

وی ادامه داد: این مواد درون SPF است که مشخص کننده جذب UVA یا UVB است. ضدآفتابی باید مورد استفاده قرار گیرد که دو فیلتر فیزیکی و شیمیایی را با هم داشته باشد. برخی بر این باور هستند که ضدآفتاب فیلتر شیمیایی نباید داشته باشد در حالیکه فیلتر فیزیکی تنها UVA را جذب می‌کند و فیلترهای شیمایی هستند که اشعه UVB و UVA را با هم جذب می‌کند.

به گفته محمدی، با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان به بهترین فیلترهای شیمیایی دست یافت. از ضدآفتاب‌هایی استفاده شود که رطوبت‌رسان عمقی داشته باشند. مثل بتائین‌ها.

افرادی که صورتشان مستعد جوش است از کرم‌های ضدآفتاب دارای عصاره گل ختمی استفاده کنند چرا که گل ختمی اثرات آفتاب سوختگی را پوشش می‌دهد. این کرم‌ها حتماً دارای مقداری ویتامین E  یا جلبک باشد تا چین و چروک‌ها را پوشش دهد.

وی درباره نحوه محاسبه SPF کرم‌های ضدآفتاب و درصد محافظت‌شان به درنگ گفت: برای کرمی که SPF 30 دارد، عدد ۱۰۰ را تقسیم بر عدد ۳۰ کنید، ۳۳٫۳ به دست می‌آید بعد عدد ۳ را از ۱۰۰ کم کنید که عدد ۹۷ به دست می‌آید؛ بنابراین کرم شما ۹۷ درصد در مقابل آفتاب پوست‌تان را محافظت می‌کند. اگر کرم شما SPF 60 دارد، عدد ۱۰۰ را تقسیم بر ۶۰ کرده و از ۱۰۰ کم کنید. با اینکه SPF دو برابر شده ولی درصد پوشش دهی آن دو درصد تغییر می‌کند.

این کارشناس تاکید کرد: حداقل SPF که برای استفاده پیشنهاد می‌شود ۳۰ است و کمتر از این میزان برای پوست مناسب نیست.