درنگ: تحقیقات جدید نشان داده زیبایی و جذابیت از طریق گوش و بینی هم منتقل می‌شود. البته صادقانه این است که چهره هم اهمیت دارد. حالات چشم‌ها، فرم صورت، موها و … اما راهی برای تغییر زیادی این مشخصات فیزیکی وجود ندارد و تحقیقات جدید نشان داده راه‌هایی برای جذاب بودن وجود دارد که ظاهری نیستند. در واقع زیبایی چیزی فراتر از داشتن پوست خوب است.

در یکی از آخرین مقالات منتشر شده در «فرانتیر این سایکولوژی»، آگاتا گرویسکا محقق دانشگاه وروکلاو لهستان، نگاهی به بحث جذاب بودن داشته است. او ۳۰ سال است که به تحقیق در این زمینه مشغول است. نتیجه تحقیقات او این است که چیزی که شما بو می‌کنید یا چیزی که می‌شنوید می‌تواند در جذابیت شما تاثیرگذار باشد. اخیرا بیشتر مطالعات روی زیبایی ظاهری تمرکز داشته است. اما مطلعات نشان داده حس‌های دیگر هم در تشخیص جذابیت یک نفر موثر هستند و نباید نادیده گرفته شوند.  ترکیب حس‌هایی که برای افراد جذاب است می‌تواند جذابیت فرد را هم بالاتر ببرد.

  زیبایی بو دارد | تاثیر بویایی و شنوایی در جذابیت

در کنار صحبت‌هایی که می‌کنیم و بویی که می‌دهیم، مسائل دیگری هم هستند که تاثیرگذارند. مانند تن صدای یک نفر و حتی طرز صحبت کردن و اشاره‌های بدن. این‌ها مسائلی هستند که مخصوصا وقتی برای اولین بار کسی را می‌بینید می‌توانند شدیدا روی نظر فرد مقابل درباره شما تاثیرگذار باشند. همچنین تاثیری که فرد در اولین برخورد از فرد مقابل می‌گیرد می‌تواند در رابطه آن دو و نوع و عمر آن تاثیر زیادی داشته باشد.