درنگ: من خیلی دوست دارم در تابستان زمانم را بیرون از خانه بگذرانم اما نگران گرمازدگی فرزندم هستم. اگر او خیلی گرم شود از کجا باید بفهمم؟ من و بچه‎ام عاشق گرما هستیم و در کانادا زندگی می‎کنیم. این دمای گرم در کانادا را ما فقط برای چند هفته در سال داریم و باید از آن بهره ببریم. اما آفتاب و گرمای زیاد می‏‌تواند خطرناک باشد، حتی می‏‌تواند کشنده باشد. این سوالات مراجعین دکتر دینا است.

راهش دوری از آن است. باید مطمئن شوید فرزندتان به اندازه مناسب خنک است و این را دمای بدن او مشخص می‏‌کند. بچه‎ها خیلی زود گرمازده می‏‌شوند. بچه‎های بزرگ‎تر هم معمولا دوندگی می‎‏کنند و به خاطر عرق کردن نیاز دارند که آب زیادی بنوشند. همیشه باید برای آن‎ها آب خنک در دسترس باشد. حتما سر فرزندتان کلاهی بگذارید، ضدآفتاب را فراموش نکنید و برایش عینک آفتابی بزنید و مطمئن باشید راه نفسش را نبسته است. لباس‎هایش هم سبک و خنک باشد.

مراقب بیماری‎هایی که بر اثر گرما ایجاد می‏‌شوند باشید، علائم آن‎ها معمولا گرفتگی عضلات، مخصوصا در دست‌‎ها و پاها هستند. یکی دیگر از علائم درد ماهیچه‎ها است که در اثر عرق کردن زیاد و از دست دادن آب بدن حاصل می‌شود. همچنین باید مراقب باشید فرزندتان خسته نباشد، سردرد نداشته باشد، تشنه نباشد، گیج نباشد، پوست خنک داشته باشد.

اگر این‌ها را رعایت کنید می‏‌توانید مطمئن باشید که فرزندتان گرم نیست و می‎تواند با گرما کنار بیاید. اگر مواردی مانند خشکی بیش از اندازه پوست، تپش قلب، عرق کردن بیش از اندازه، تنگی نفس و تب را احساس کردید باید سریع‌تر فرزندتان را خنک کنید.

در نهایت اگر مشکلی برای فرزندتان پیش آمد خیلی سریع با اورژانس تماس بگیرید. فراموش نکنید تاخیر در درمان می‏‌تواند خطرناک باشد.