درنگ: این قابلیتی است که به‌روز‌رسانی جدید تلگرام به همراه دارد. قابلیت Bot Payment در نسخه‌های ۴٫۰ و بالاتر تلگرام قابل دسترسی است و با کمک آن کاربران می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را از بات‌ها یا روبات‌هایی که مخصوص فروش طراحی شده‌اند،‌ خریداری کنند.

این روبات‌ها ممکن است کلید پرداخت را در بخشی از پیام‌های خود گنجانده باشند. زمانی که این کلید را لمس کنید از شما درخواست می‌شود تا اطلاعات کارت اعتباری خود و اطلاعات ارسال کالا را وارد کنید و در نهایت پرداخت را تایید کنید تا کالا برایتان ارسال شود.

اگر حساب کاربری تلگرام شما از تایید امنیتی مرحله‌ای برخوردار است، می‌توانید اطلاعات کارت خود را برای خرید‌های آینده ذخیره کنید. در این صورت سفارش کالا از طریق روبات‌ها تنها دو مرحله خواهد داشت. Bot Payment از سیستم پرداخت اپل نیز پشتیبانی می‌کند.

برای آزمایش این قابلیت می‌توانید از روبات @ShopBot که فکر می‌کند قرار است به شما ماشین زمان بفروشد استفاده کنید. اگر می‌خواهید خرید واقعی با پرداخت حقیقی پول را آزمایش کنید از روبات @TelegramDonate استفاده کنید.

از آنجایی که تلگرام اپلیکیشن سکوی باز است، توسعه‌دهندگان بات‌ها می‌توانند این سیستم را با سیستم‌های پرداخت خود سازگار کنند. این قابلیت در سرتاسر جهان فعال شده‌ است البته به شرطی که به سیستم‌های پرداخت بین‌المللی دسترسی داشته‌ باشید.

در این سیستم جدید،‌ تلگرام در واقع نقش یک پیام‌رسان را میان کاربر و توسعه‌دهنده روبات و تامین کننده سیستم پرداخت‌ (مثلا ویزا کارت) ایفا می‌کند. کاربر در واقع اطلاعات حساب خود را مستقیما برای سیستم پرداخت‌کننده ارسال می‌کند و سیستم به این اطلاعات واکنش داده و پس از آن اطلاعات مرتبط با ارسال کالا برای توسعه دهنده روبات ارسال می‌شود.

از این رو تلگرام قادر به پاسخگویی به شکایت‌ها یا درخواست بازگشت پول نخواهد بود زیرا این مسئولیت به عهده توسعه‌دهندگان روبات‌ها، تامین‌کنندگان سیستم‌های پرداخت و بانک‌هایی است که در پرداخت مشارکت داشته‌اند. از آنجایی که تلگرام هیچ‌پرداختی را پردازش نمی‌کند، اطلاعات حساب کاربران ذخیره نشده و هیچ اطلاعاتی از طریق تلگرام قابل دسترسی نیستند. همچنین تلگرام از این تراکنش مالی هیچ سودی نمی‌برد.