درنگ : یکی از اولین چیزهایی که هنگام خندیدن افراد جلب توجه می‎کند دندان‌های فرد است و به همین دلیل هم هست که افراد نهایت سعی‌شان را می‌کنند تا دندان‌هایی سفید و مرتب داشته باشند.

اما نکته اینجاست که برخی از خمیردندان‌ها و دهانشویه‌ها ممکن است تاثیر عکس داشته باشند و باعث زردرنگ شدن دندان‌ها شوند.

  دمی‌مور از اثرات استرس می‌گوید: دندان‌هایم ریخت!

دکتر بنژامین لاولر در این باره می‎گوید: این زرد شدن به دلیل دو ماده از محتویات دهان شویه یا خمیردندان است، یکی ستیلپایریدینیوم کلوراید که آنتی باکتریال است و دیگری استانوس فلوراید که یک ماده احیاکننده است.

ماده اول که CBC نامیده می‌شود به سبکی باکتری‌ها را می‏کشد که باعث این زردی می‎شود. در واقع این ماده بعد از کشتن باکتری‌ها آنها را از دندان بیرون می‌کند و باعث می‏شود این زردی روی دندان بماند.

این باکتری حتی اگر جابه‌جا شود هم در جاهای دیگر دهان می‎میرد و آنجا را لکه‌دار می‎کند. استانوس فلوراید هم به این دلیل دندان را زرد می‎کند که دارای یک ماده شیمیایی است که ملوکول تین دارد. این ماده به دندان می‎چسبد و باعث ایجاد لکه یا زرد شدن دندان می‏شود.

خوشبختانه بیشتر خمیردندان‌ها و دهان‎شویه‌هایی که این ماده‌ها را دارند برچسبی دارند که روی آن نوشته شده محتوی این مواد هستند. همچنین در برخی محصولات سازنده‌ها از نوعی روغن به جای CBC استفاده می‌‎کنند که همان خواص را دارد، اما مضراتش را ندارد.

همچنین وقتی دهانشویه می‎خرید سعی کنید از انواعی که الکل ندارند استفاده کنید. محصولاتی که الکل دارند آب دهان را می‎کشند و خشک شدن دهان دهان را بستری مناسب برای رشد باکتری‌ها می‌‎کند. بهتر است از دهانشویه‌‎هایی استفاده کنید که به جای الکل حاوی «زایلیتول» باشند. زایلیتول نوعی الکل شکردار است که در برخی از خمیردندان‌ها و مواد شستشوی دهان وجود دارد. این ماده باعث از بیرن رفتن باکتری‌های دهان به روشی مناسب و ایده‎آل می‏شود.

  این ۸ افسانه درباره قند را باور نکنید | قند دندان را می‌پوساند و عامل دیابت است؟