درنگ: برای دریافت تسهیلات خرید مسکن عموما دو نوع تسهیلات وجود دارد؛ تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم و تسهیلات از محل خرید اوراق گواهی حق تقدم. اینکه شرایط و تفاوت این دو تسهیلات با یکدیگر چیست در ادامه این مطلب به آن اشاره شده است:

  • حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم (انفرادی)

تسهیلات خرید مسکن تحت عنوان «صندوق پس‌انداز مسکن یکم» به اشخاصی که برای اولین بار اقدام به تهیه واحد مسکونی می‌کنند، پرداخت می‌کند. البته اگر شما یک یا چند واحد مسکونی به نام خودتان داشته باشید هیچ محدودیتی برای استفاده از این تسهیلات ندارید، نکته مهم این است که شما به عنوان متقاضی استفاده از این تسهیلات نباید سابقه دریافت تسهیلات مسکن از نظام بانکی داشته باشید.

دستورالعمل پرداخت تسهیلات خرید واحد مسکونی از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم

ضوابط و شرایط حساب:

دارندگان حساب‌های صندوق پس‎‎انداز مسکن یکم قادر خواهند بود با سپرده یکساله، از تاریخ افتتاح حساب خود، به میزان دو برابر سپرده خود تسهیلات دریافت کنند.

چنانچه سپرده گذاران شهر تهران قصد دریافت تسهیلات ۸۰۰ میلیون ریالی را داشته باشند باید مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال ، سپرده گذاران شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای دریافت تسهیلات ۶۰۰ میلیون ریالی باید مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال و سپرده گذاران شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز برای تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی باید مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال را به مدت یک سال در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده گذاری کنند.

متقاضیان واجد شرایط (وام اولی‌) :

۱- متقاضی اعم از متأهل یا مجرد باید ۱۸ سال تمام داشته و دارای درآمد مستقل باشند.

۲- متقاضی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشد.

۳- متقاضی از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشد. (استعلام فرم (ج) از وزارت راه و شهرسازی مبنی بر عدم استفاده متقاضی از تسهیلات دولتی شامل زمین، مسکن، تسهیلات یارانه‌ای و … )

شرایط ملک:

حداکثر سال ساخت ملک باید ۱۵ سال از تاریخ صدور جواز ساخت باشد.

-دارا بودن شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰ و تأیید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه)

  • تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم (ویژه زوجین)

اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به زوجین خانه اولی بر روی یک پلاک ثبتی دو برابر تسهیلات انفرادی است. یعنی یک زوج بر روی یک پلاک می‌توانند دو فقره تسهیلات دریافت کنند.

درشهر تهران به هر زوج حداکثر تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود مشروط بر اینکه هر یک از زوجین برای دریافت این میزان تسهیلات ۴۰ میلیون تومان نزد صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده گذاری کنند تا به هر یک از زوجین ۸۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شود.

در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر  نیز به هر زوج ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات از محل این صندوق اعطا می‌شود. برای دریافت این میزان تسیلات هر یک از زوجین باید ۳۰ میلیون تومان نزد صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده گذاری کند تا پس از یکسال به نفر ۶۰ میلیون تومان بر روی یک پلاک تسهیلات پرداخت شود.

در شهرستان‌های با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز به هر زوج ۴۰ میلیون تومان بر روی یک پلاک ثبتی تسهیلات پرداخت می‌شود. برای بهره مندی از این تسهیلات باید هر یک از زوجین ۲۰ میلیون تومان به مدت یکسال نزد صندوق مذکور سپرده گذاری کنند تا پس از یکسال ۸۰ میلیون تومان تسهیلات به زوج پرداخت شود.

شرایط بازپرداخت تسهیلات:

نرخ سود تسهیلات: ۹٫۵ درصد

حداقل مدت انتظار اولیه: ۱۲ ماه

مدت بازپرداخت: حدکثر ۱۲ سال

روش بازپرداخت: روش ساده و پلکانی سالانه و دوره‌ای

  • تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم

اگر نمی خواهید پول خود را یکسال نزد بانک سپرده گذاری کنید و قصد دارید تسهیلات را در مدت کوتاه حداکثر دو ماهه دریافت کنید می‌توانید از محل اوراق حق تقدم استفاده کنید.

این تسهیلات نیز هم به صورت انفرای و هم به صورت زوجین قابل دریافت است.

  • تسهیلات از محل خرید اوراق (انفرادی)

سقف این تسهیلات به ازای هر نفر در شهر تهران ۶۰ میلیون تومان، در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۵۰ میلیون تومان و در شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

  • تسهیلات از محل خرید اوراق (زوجین)

سقف این تسهیلات برای زوجین تهرانی ۱۰۰ میلیون تومان (به ازای هر زوج ۵۰ میلیون تومان)، زوجین ساکن در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۸۰ میلیون تومان (به ازای هر زوج ۴۰ میلیون تومان) و زوجین ساکن در شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز ۶۰ میلیون تومان (به ازای هر زوج ۳۰ میلیون تومان) است.

نکته مهم: متقاضیان این تسهیلات (اعم از انفرادی یا زوجین) همچنین در صورت نیاز می‎توانند همراه با تسهیلات مذکور یک فقره تسهیلات جعاله برای خرید تا سقف ۲۰ میلیون تومان دریافت کنند.

نرخ سود تسهیلات: ۱۷٫۵ درصد

مدت بازپرداخت: حدکثر ۱۲ سال

روش بازپرداخت : روش ساده و پلکانی سالانه و دوره‌ای

  • روش استفاده از تسهیلات کوتاه مدت خرید اوراق گواهی حق تقدم

متقاضیان با مراجعه به شعب بانک یا کارگزاری‌های بورس باید بسته به میزان تسهیلات دریافتی نسبت به خرید اوراق اقدام کنند.

  • نحوه خرید و نحوه محاسبه هزینه اوراق تسهیلات مسکن

نکته‌ای که باید بدانید این است که قیمت هر برگ اوراق به دلیل وابستگی به بازار بورس، متغیر است و هر روز که نسبت به خرید اوراق اقدام می‌کنید نرخ اوراق بسته به نماد و زمان خرید متفاوت است و باید نرخ اوراق در همان روز را به عنوان مبنای محاسبه پرداخت قرار دهید.

ارزش هر برگ اوراق به طور ثابت ۵۰۰ هزار تومان است که کل مبلغ مورد نظر تسهیلات را اگر به این عدد تقسیم کنید تعداد اوراقی که باید بخرید مشخص خواهد شد.

به عنوان مثال اگر شما قصد دارید تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی اوراق گواهی حق تقدم را دریافت کنید با توجه به این که ارزش هر برگ ۵۰۰ هزار تومان است بنابراین باید ۱۲۰ برگ اوراق (از شعب بانک مسکن یا کارگزاری های بورس) خریداری کنید.

اکنون باید نرخ اوراق در همان روز را مد نظر قرار دهید و محاسبه کنید که برای ۱۲۰ برگ چه مقدار هزینه باید پرداخت کنید. به عنوان نمونه قیمت هربرگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در روز جاری( ۲۳ مرداد ۹۶) با نماد ۹۶۰۴۱ معادل ۸۰۰٫۹۷۵ ریال است.

با این حساب اگر ۱۲۰ برگ را در ۸۰۰٫۹۷۵ ضرب کنید کل مبلغ پرداختی بابت اوارق شما محاسبه خواهد شد؛ بنابراین با این نرخ‌ شما باید ۹ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان برای دریافت تسهیلات ۶۰ میلیونی پرداخت کنید.

  • تسهیلات صندوق یکم یا اوراق؟| کدام یک را انتخاب کنیم؟

اما شاید این سوال در ذهن شما خطور کند که کدام تسهیلات را برای خرید خانه استفاده کنید. به همین منظور مزایا و معایب هر تسهیلات را نسبت به یکدیگر بررسی می‌کنیم.

شما برای دریافت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم باید یک سال سپرده گذاری کنید. بنابراین یک سال پول شما نزد بانک است و در این یکسال باید ریسک افزایش احتمالی قیمت مسکن را بپذیرید. اما از طرفی این را هم مد نظر بگیرید که نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم ۹٫۵ درصد است.

در عین حال اگر از تسهیلات خرید اوراق تسهیلات مسکن استفاده کنید هر چند نیازی به سپرده گذاری نزد بانک و انتظار دوره یکساله نیست اما نرخ سود این تسهیلات ۱۷٫۵ درصد است. ضمن اینکه باید مبلغی را برای خرید اوراق پرداخت کنید.

بنابراین اگر عجله‌ای برای خرید مسکن ندارید و در عین حال تقریبا از عدم تغییرات قیمتی در بازار مسکن تا یکسال آینده اطمینان دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم با سپرده گذاری یکساله نزد صندوق یکم تسهیلات ۹٫۵ درصدی را دریافت کنید. اما اگر نمی‌توانید ریسک بازار را بپذیرید و برای خرید ملک نیز انتظار یکساله برای شما مدت زیادیست به شما پیشنهاد می‌شود که از تسهیلات اوراق حق تقدم مسکن استفاده کنید.

  سرنوشت وام ازدواج در سال آینده | جزئیات دوره بازپرداخت و کارمزد وام
  وام ازدواج بیشتر می‌شود