درنگ: گوش با سوت کشیدن می‌خواهد هشدار دهد که یا بخشی از بدن به خوبی کارش را انجام نمی‌دهد یا شما باید کاری انجام دهید که نمی‌دهید.

متداول‌ترین اتفاق در این زمینه زمانی است که صدای چیزی بلند است و گوش با سوت کشیدن هشدار می‌دهد که آن را کم کنید. اگر شرایط کم کردن صدا را ندارید حتما گوشتان را بگیرید تا از آن‌ها محافظت کنید.

خیلی اوقات گوش‌ها کثیف می‌شوند و جرم‌های بلوکه شده در گوش باعث کاهش شنوایی هم می‌شود. سوت کشیدن می‎تواند هشداری برای پاک کردن آن‌ها هم باشد.

گاهی استخوان فک به طوری نامناسب به جمجمه متصل شده و این با این که داخل گوش نیست می‌تواند باعث سوت کشیدن گوش شود. برای معالجه آن باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

گاهی برای درمان برخی بیماری‌ها از مقدار زیادی قرص‌ها و داروها استفاده می‌شود که بدن به آن‌ها واکنش نشان می‌‎دهد و این واکنش را از طریق سوت کشیدن گوش‌ها بیان می‌کند.

اختلالی وجود دارد به نام «اتواسکلروز» که باعث رشد استخوانی در گوش میانی می‌شود. گاهی سوت کشیدن گوش می‌خواهد این موضوع را بازگو کند و خوشبختانه این مشکل با جراحی می‌تواند برطرف شود.

گاهی سوت کشیدن گوش به خاطر کهولت سن است و نشان می‌دهد که زمان چکاپ و مراجعه به دکتر رسیده است. گاهی هم تومورهای البته غیر سرطانی می‌توانند باعث سوت کشیدن گوش شوند.

استرس یکی از عواملی است که می‌تواند باعث سوت کشیدن گوش شود. معمولا اگر چیزی برای شما خوب پیش نرود گوشتان سوت می‌کشد. البته که تداوم استرس در زندگی می‌تواند باعث تداوم این صداها باشد و باید به پزشک برای درمانش مراجعه شود.

گاهی این سوت‌ کشیدن‌ها برای مدتی طولانی ادامه می‌یابد و این طور به نظر می‎رسد که درمان نمی‌شود. اما نگران نباشید این هم درمان دارد. وسیله‌ الکترونیکی کوچکی وجود دارد که در گوش می‌گذارند و صداهای آن را کنترل می‌کنند.