دکتر مجید ابهری در گفتگو با درنگ درباره یکی از مسائلی که برخی افراد در واکنش با مشکلات و سختی‌های زندگی اطرافیان از خود نشان می‌دهند صحبت کرد و به ذکر مثالی پرداخت و گفت: بارها شنیده‌ایم که فردی می‌گوید: «او از دوستان خوب من است اما وقتی شنیدم همسرش بعد از اختلاف با وی خانه را ترک کرده قلباً خوشحال شدم». «وقتی ورشکستگی افراد پولدار و زیان تجارتی یا بد شدن جراحی بینی دوستانم را می‌شنوم در دل احساس رضایت می‌کنم». «هرچند بعد یا همزمان با اینگونه باورها احساس گناه و خجالت نیز دارم اما دست خودم نیست.»

وی توضیح داد: همه ما گاهی به رشد و پیروزی دوستان و اقوام رشک می‌بریم اما این کاملاً با خوشحالی از شکست دیگران متفاوت است. در صحبت با اینگونه افراد متوجه می‌شوم که آنها دست به کاری نمی‌زنند که موجب ناراحتی دیگران شده یا حرف و تمسخری ابراز نمی‌کنند؛ فقط قلباً احساس رضایت یا خوشحالی می‌کنند.

به گفته این آسیب‌شناس اجتماعی، مشکلات و بدبختی‌های دیگران باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خود، شغل یا زندگی‌شان پیدا کنند. شاید شما هم جزء این گروه از اشخاص باشید که همواره خود را در حال رقابت با دیگران مخصوصاً همکاران و اقوام هم سن و سال می‌دانید.

دکتر ابهری افزود: برای قانع کردن خود در مورد کاستی‌ها یا کندی حرکات‌تان، بدبختی‌ها و ناکامی‌های بقیه را ملاک قرار می‌دهید. به جای اینکه ماهی کوچک در استخری بزرگ باشید خود را ماهی بزرگ در حوضی کوچک فرض می‌کنید. همیشه ترجیح می‌دهید با افراد پایین‌تر از خودتان رفت و آمد و دوستی داشته باشید؛ بیهوده تصور می‌کنید که توفیق و ترقی دیگران باعث ناکامی شما و شکست آنها موجب بیشتر شدن شانس موفقیت شما می‌شود.

به گفته وی، وقتی شکست و بدبختی گریبان کسی را می‌گیرد، شادمان می‌شوید که شما جای او نبودید. می‌گویند «تاجر عارفی آتش سوزی بازار شهر خود را دیده و از اینکه حجره وی از آتش در امان بود، شکرگزاری کرد؛ همان شب در خواب دید او را میان آتش انبوهی انداخته و می‌گویند این جزای آن شکر تو برای سوختن هستی افراد و سلامت اموالت است».

این پژوهشگر برای درمان این مسئله تاکید کرد: اهدافی را پیدا کنید که به شما هیجان می‌دهند و آنها را با علاقه و جدیت دنبال کنید، این هدف‌ها را از تهیه کلکسیون فندک، قلم و امثال آنها شروع کنید و کم کم افزایش و توسعه دهید. حسادت به دیگران یکی از نشانه‌های نارضایتی شما از شغل و زندگی‌تان است.

دکتر ابهری اظهار داشت: به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای رشد خود باشید، آموزش‌های تخصصی، کلاس‌های مثبت‌اندیشی، افزایش مطالعات روز، یادگیری مهارت‌های زندگی. همین الان آنچه را که علاقمند به بدست آوردن‌شان هستید، بنویسید؛ مبادا به خودتان بخندید یا دچار ناباوری شوید، سپس ابزار و راه‌های رسیدن به هدف‌های یاد شده را ردیف کرده و از اصلی‌ترین آنها شروع کنید.

وی افزود: خیالپردازی در مورد محل زندگی، آینده‌تان، شغل و خودرو مورد علاقه‌تان نه تنها زشت و نامناسب نیست بلکه محرک‌های اساسی برای شکوفایی اندیشه‌های شما هستند. بدانید زندگی عرصه رقابت نیست؛ بر خلاف آنچه که در کودکی به ما آموختند منابع موفقیت محدود و پایان پذیر نیستند. وقتی شخصی برنده و موفق می‌شود در واقع همه موفق و برنده شده‌اند. هر پیروزی توسط یک شخص مثل از میان برداشته شدن موانع برای دیگران و معرفی روش‌های پیروزی به سایرین است.