درنگ : اگر بعد از گذشت مدتی از زندگی مشترک میلی به برقراری رابطه جنسی ندارید اصلا جای نگرانی نیست. طبق آخرین تحقیقات محققان در نظرسنجی از ۴۸۳۹ مرد و ۶۶۶۹ زن که حداقل دو سال زندگی مشترک را تجربه کردند و سن ۱۶ تا ۷۴ سال داشتند حداقل ۱۵ درصد از مردان و ۳۴ درصد زنان از زمان بعد از گذشت مدتی از زندگی اشتیاق به برقراری رابطه جنسی را از دست داده‎اند.

محققان معتقدند فاکتورهای بسیاری در میل به برقراری رابطه جنسی تاثیر دارند، فاکتورهایی مانند سن، تاریخچه رابطه جنسی، شرایط فیزیکی و البته روحی. نکته اینجاست که همیشه میل به برقراری رابطه جنسی در زنان بیشتر از مردان است و این میل در میان کسانی که برای مدت بیش از یک سال رابطه عاشقانه داشته‎اند بیشتر است.

بیشتر مواقع زوجین اشتیاق زیادی برای برقراری رابطه جنسی در ماه عسل دارند و وقتی ماه عسل به پایان می‌‏رسد این علاقه کم‌رنگ می‌شود. در بسیاری از موارد زوجین تلاش خود را می‎کنند که میلشان به این موضوع مانند قبل باشد اما وقتی موفق نمی‌‏شوند، نگران می‌‏شوند و فکر می‎کنند مشکلی به وجود آمده است. خیلی‎ اوقات هم مشکل را از خودشان یا شریک زندگی‎شان می‌دانند.

شرایط روحی و روانی یکی از بازدارنده‎های عامل رابطه جنسی در زندگی مشترک افراد است و دوری از آن ممکن نیست. با زیاد شدن فشار زندگی هر دو طرف مشکلاتی پیدا می‎کنند که روی قسمت‎های مختلفی از زندگی از جمله رابطه جنسی تاثیر می‎گذارد. از آن به بعد است که رابطه‌های جنسی در زندگی فقط به دورانی که هر دو طرف شاد و خوشحال هستند محدود می‌‏شوند.