درنگ :  شاید از واکنش این افراد که هیچ رابطه خونی، جغرافیایی و فرهنگی با این افراد ندارند بهت زده شده باشید و علنا یا در دلتان به آنها خندیده باشید. در این صورت بهتر است بدانید که این نوع سوگواری و واکنش‌های غمگینانه برای چهره‌های مشهور خارجی پدیده‌ای رایج است و روانشناسان آن را رفتاری کاملا طبیعی می‌دانند و اعتقاد دارند کسی حق ندارد دیگران را به خاطر این نوع سوگواری ملامت کرده و مورد استهزا قرار دهد.

در پی مرگ «تام پتی» یکی از چهره‌های سرشناس دنیای موسیقی راک شبکه‌های اجتماعی در سرتاسر جهان در غم و بهت فرو رفت. این خبر برای بسیاری از طرفداران پتی بهت‌آور بود: خواننده اصلی گروه موسیقی تام پتی و هارت‌برکرز در سن ۶۶ سالگی به دلیل ایست قلبی در خانه‌اش در مالیبو از دنیا رفت. مرگ پتی مانند مرگ دیگر چهره‌های مشهور در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های بسیار زیادی را به دنبال داشت و بسیاری از کاربران از گوشه و کنار جهان با ارسال پیام‌هایی اندوه شدید خود را نسبت مرگ پتی ابراز کردند.

 

کرستینگ روانشناس با مثال زدن «تام پتی» می‌گوید مرگ وی می‌تواند خاطرات گذشته درباره آهنگ‌های او را برای فرد زنده کند و فرد را به زمانی خاص از زندگی‌اش بازگرداند

 

این رویداد جدید‌ترین ضایعه‌ای است که در جهان چهره‌های مشهور جهان رخ داده‌است، پیش از او مرگ «دیوید بوئی»، «پرنس»، «چاک بری»، «جری لوئیس» و «گلن کمپبل» نیز چنین واکنش‌هایی را به دنبال داشته‌است. هربار که ستاره‌ای می‌میرد، تنها دوستان و اعضای خانواده آنها نیستند که برای فرد از دست رفته سوگواری می‌کنند، ضایعه از دست رفتن آنها طرفداران این ستارگان را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد،‌ فارغ از اینکه در کجای جهان زندگی می‌کنند. حتی شاید هرگز هنرمند محبوب خود را از نزدیک ملاقات نکرده باشند و هرگز نیز قرار نبوده یکدیگر را ملاقات کنند.

در چنین شرایطی این پرسش ایجاد می‌شود که مرگ کسی که هرگز او را از نزدیک ملاقات کرده و نمی‌شناسیم،‌ چرا باید تا این اندازه ما را اندوهگین کند؟

تام کرستینگ روانشناس معتقد است چهره‌های مشهور جهان از هنرپیشه‌ها گرفته تا ورزشکاران و هنرمندان جهان موسیقی می‌توانند تاثیری جاودان بر انسان‌ها داشته‌باشند. به گفته وی شاید ما این افراد را هرگز ملاقات نکنیم و شناخت شخصی از آنها نداشته‌باشیم،‌ اما بی‌تردید آثار آنها بر ذهن و خاطرات ما تاثیری مثبت و همیشگی دارند.

کرستینگ با مثال زدن «تام پتی» می‌گوید مرگ وی می‌تواند خاطرات گذشته درباره آهنگ‌های او را برای فرد زنده کند و فرد را به زمانی خاص از زندگی‌اش بازگرداند. مرگ یک هنرپیشه می‌تواند خاطرات فیلمی که در آن بازی کرده را زنده کند و در نتیجه خاطراتی که همزمان با دیدن آن فیلم در زندگی فرد شکل گرفته‌اند نیز برای او زنده خواهند شد.

حال اگر شما در دسته دوم قرار دارید، یعنی در دسته افرادی هستید که برای مرگ استیو جابز اشک ریخته‌اید، خودکشی رابین ویلیامز برایتان به بحرانی روحی تبدیل شد، مرگ جری لوئیس لبخند را از روی لبانتان پاک کرد و یا مرگ هر یک از چهره‌های مشهور شما را به شدت اندوهگین ساخته‌است، تام کرستینگ برای کنار آمدن با چنین شرایطی چند توصیه برایتان دارد.

 

کرستینگ روانشناس می‌گوید: اینکه نمی‌توانید اندوه خود را توضیح دهید یا دوستان و خانواده شما نمی‌توانند اندوه شما از درگذشت یک سلبریتی را درک کنند به آن معنی نیست که واکنش شما غیرعادی و خنده‌دار است


توصیه اول:
ابتدا تلاش کنید که بر تاثیرات مثبتی که چهره مشهور مورد نظر بر زندگی شما داشته متمرکز شوید. کرستینگ می‌گوید به عنوان یکی از طرفداران پروپاقرص جری‌ گارسیا، به خوبی زمان مرگ او را به یاد دارد، زمانی که همزمان از اندوه مرگ او گریه می‌کرده و با به‌یاد آوری تاثیرات مثبتی که موسیقی گارسیا بر زندگی او و دوستانش داشته، لبخند می‌زده‌است. وی معتقد است کلیدی‌ترین نکته برای کنار آمدن با چنین ضایعاتی این است که به خاطر خاطرات خوبی که آن فرد برایتان ایجاد کرده قدردان او باشید و روی این قدردانی و خاطرات مثبت متمرکز شوید.

توصیه دوم: اینکه نمی‌توانید اندوه خود را توضیح دهید یا دوستان و خانواده شما نمی‌توانند اندوه شما را درک کنند، به آن معنی نیست که واکنش شما غیرعادی و خنده‌دار است. ما معمولا به گونه‌ای تربیت شده و رشد می‌کنیم تا بتوانیم اندوه را دسته‌بندی کرده و حس کنیم که تنها باید در شرایطی خاص و به شکلی خاص سوگواری کنیم اما واقعیت این است که سوگواری برای هرکس شکلی متفاوت دارد.

توصیه آخر: مهم نیست که برای چه کسی سوگواری می‌کنید، مهم این است که در صورتی که اندوه شما به اندازه‌ای شدید شد که روال عادی زندگی شما را مختل ساخت، حتما باید با یک متخصص درباره آن مشورت کنید.