دکتر محمد حیدرپور در گفتگو با درنگ در خصوص واکنش مردم به حادثه تروریستی داعش در مجلس و ترک نکردن محل حادثه و تمایل به گرفتن سلفی و عکس گفت: ماندن مردم در صحنه حملات و عکس و فیلم گرفتن به عنوان یک واقعیت تلخ اجتماعی خود را نشان می‌دهد دقیقا مثل اتفاقی که مقابل ساختمان پلاسکو روی داد و مردم آنجا هم به جای ترک محل، اقدام به گرفتن عکس و سلفی کردند.

وی افزود: متاسفانه این قبیل اتفاقات از سوی مردم در حد یک شوخی بسیا رایج دیده می‌شود.

این روانشناس فرهنگی با بیان اینکه بررسی فیلم و عکس گرفتن در مواقع خطر نیاز به تحلیل چند سطحی دارد، گفت: این مسائل را به راحتی نمی‌‍توان با موضوعات تک علیتی بررسی کرد و نیازمند تحلیل چند جانبه است که چرا مردم به خصوص جوانان در چنین مواقع بحرانی صحنه را ترک نمی‌کنند. جوانان ما که بسیاری از آنها جنگ را ندیده‌اند و تنها در حد شنیده‌ها از آن می‌دانند به عنوان یک لایه تلخ در این مواقع بیشتر از سایرین در صحنه حضور دارند.

حیدرپور ضمن تاکید بر این نکته که جامعه شناسان و روانشناسان باید به ریشه‌یابی این مشکل بپردازند اضافه کرد: مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی مجازی حتی جامعه شناسان باید این مسائل را تحلیل کرده و به چرایی سطحی گرفتن این اتفاقات از سوی شهروندان بپردازند.

حیدرپور گفت: ما باید به صورت ریشه‎ای با این مسائل برخورد کنیم و بهترین راه آن، آموزش است؛ اما وقتی پیشگیری در زمان خود اتفاق نمی‌افتد کار سخت می‌شود. سن مدرسه رفتن سن تاثیرپذیری و جامعه‌پذیری کودکان و نوجوانان است و اگر این زمان بگذرد یادگیری سخت‌تر و غیرممکن می‌شود.

به گفته این روانشناس، اتفاق حادثه تروریستی داعش در تهران و رفتار مردم به ما تاکید کرد که نهادهای آموزشی باید از پایین‌ترین سطح، آموزش را آغاز کنند. وقفه جامعه‌پذیر شدن در کشور ما زیاد است و وقتی سیاست‌زدگی مهمتر از مسائل تربیتی باشد و با این مشکلات ریشه‌دار برخورد نشود، متاسفانه این سطحی‌نگری به این شکل شیوع می‌یابد.

وی افزود: بزرگسالان و جوانان در نهادهای آموزشی از ابتدا به خوبی آموزش نگرفته‌اند. برنامه ریزی آموزشی حرفه‌ای در این مواقع بحرانی بیشتر از همیشه جای خالی خود را نشان می‌دهد و نخبگان فرهنگی و اجتماعی کشور با کمک رسانه‌ها می توانند با ریشه‌یابی این فاجعه، اقدام موثری انجام دهند.

  مقایسه واکنش مردم تهران و اروپا به حمله داعش | سلفی و عکس برای لایک!