درنگ: در سال‌های اخیر شواهد زیادی به دست آمده‌اند که انواع خاصی از بازی‌های ویدئویی به ویژه بازی‌های تیرانداز شخص اول که به بازی‌های اکشن شهرت دارند برای رشد مغزی، بهبود توجه بصری،‌ تصمیم‌گیری و حافظه کوتاه‌مدت مفید هستند اما گروهی دیگر از تحقیقات نشان داده‌اند کودکانی که به این بازی‌ها علاقه دارند در دوران بزرگسالی در معرض بروز رفتارهای پرخاشگرانه قرار خواهند گرفت.

به این شکل این پرسش که آیا بازی‌های ویدئویی برای کودکان خوب است یا بد؟ بی‌پاسخ باقی می‌ماند. اما نتیجه تحقیقی جدید نشان می‌دهد پاسخ این پرسش به نوع بازی ویدئویی و نوع مغز بستگی دارد.

براساس گزارش سیکر، بازی‌های اکشنی مانند Call of Duty می‌تواند میزان ماده خاکستری در هیپوکامپ مغز را کاهش دهد، منطقه‌ای کلیدی از مغز که مسئولیت ذخیره‌سازی خاطرات طولانی‌مدت و پردازش واکنش‌های احساسی را به عهده دارد. در مقابل بازی‌های سه‌بعدی که شامل پرش به اطراف و روی سکوهای شناور است، مانند بازی سوپرماریو، میزان ماده خاکستری را افزایش می‌دهد. کاهش میزان ماده خاکستری مغز با بروز بیماری‌هایی مانند افسردگی، آلزایمر و PTSD در ارتباط است.

محققان دانشگاه مونترال با بررسی اسکن‌های مغزی بازیکنان بازی‌های ویدیویی به کاهش قابل توجه ماده خاکستری در مناطقی مشخص از مغز پی بردند و این کاهش برای هردو گروه افرادی که سال‌ها بازی می‌کردند و افرادی که تنها ۹۰ ساعت از آغاز بازی آنها می‌گذشت یکسان بود.

محققان دریافتند این کاهش تحت تاثیر درگیری میان هیپوکامپ و هسته دمدار در بخش دیگری از مغز ایجاد می‌شود. هسته دمدار برای عملکرد خودکار و سیستم پاداش مغز بسیار کلیدی است و به انسان در خوردن،‌ آشامیدن و تولید مثل کمک می‌کند. مشکل اینجاست که زمانی مغز انسان اتکای زیادی به هسته دم‌دار پیدا می‌کند، هیپوکامپ دچار دردسر می‌شود. این رویداد زمانی که مغز در استرس باشد، حتی استرس ناشی از بازی‌های اکشن، رخ می‌دهد و سلول‌های خاکستری مغز به تدریج می‌میرند.

در مغز بالغ و سالم تعداد سلول‌های خاکستری درون هیپوکامپ و هسته دم‌دار مساوی است و مطالعه جدید نشان می‌دهد بازی‌های اکشن تعداد این سلول‌ها را در هسته دم‌دار به قیمت کاهش آنها در هیپوکامپ افزایش می‌دهد.

محققان با سنجش هوش فضایی داوطلبان که به تعداد بیشتری از سلول‌های خاکستری در مغز نیاز دارد، دریافتند تعداد این سلول‌ها در مغز افرادی که Call of Duty بازی می‌کنند بسیار کمتر از افرادی است که سوپرماریو بازی می‌کنند.